Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia w Sieradzu. Kolejny przetarg rozstrzygnięty. Celem wykorzystanie ciepła spod ziemi do ogrzewania mieszkań

Paweł Gołąb
Fot. Urząd Miasta Sieradza
Drugi przetarg w sprawie sieradzkiej geotermii rozstrzygnięty. Tym razem miasto podpisało umowę z wykonawcą, który prowadzić będzie nadzór i dozór geologiczny odwiertu. Z finalnym efektem w postaci dokumentacji niezbędnej do tego, by ciepła woda wydobyta spod Sieradza została wykorzystana do ogrzewania mieszkań.

Rozstrzygnięty przez sieradzki urząd przetarg dotyczył „Rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradz - cześć nr 2”. Nadzorem i dozorem geologicznym za ponad 430 tys. złotych brutto zajmie się firma Pro-Invest Solutions Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Krakowie. Krakowskie przedsiębiorstwo ma do końca października tego roku przygotować dokumentację dotyczącą geotermii w Sieradzu. Finalnym efektem drugiego etapu przetargu ma być właśnie ogrzanie sieradzkich mieszkań wodą geotermalną.
- Zgodnie z umową Pro-Invest Solutions obejmuje nadzór i dozór geologiczny w trakcie realizacji robót związanych z wykonaniem otworu badawczego. Firma ma także kontrolować zgodność prowadzonych prac z projektem robót geologicznych. Efektem nadzoru ma być przygotowanie kompletnej dokumentacji, która będzie podstawą do kolejnych prac. W tym przypadku ze strony Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu, które zamierza starać się o pozyskanie środków zewnętrznych na przygotowanie sieci cieplnej do potrzeb wody geotermalnej – wyjaśnia sieradzki magistrat.
Jak przypomina Urząd Miasta Sieradza, pod koniec 2017 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał miastu dotację na odwiert geotermalny w wysokości ponad dziesięciu milionów złotych. Sieradz znalazł się tym samym w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek Zdrój, Szaflary), które otrzymały dofinansowanie. Miesiąc temu w przetargu wyłoniono wykonawcę odwiertu – firmę G-Drilling, która w ciągu 110 dni od daty zawarcia umowy musi postawić wiertnię i rozpocząć drążenie ziemi przy ul. Zachodniej w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto