Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne wsparcie dla bezrobotnych z Sieradza

Paweł Gołąb
Bezpłatne wsparcie bezrobotni zdobędą m.in. w punkcie informacyjnym projektu "Pracuj u siebie" urzędu
Bezpłatne wsparcie bezrobotni zdobędą m.in. w punkcie informacyjnym projektu "Pracuj u siebie" urzędu fot. Paweł Gołąb
Biednemu wiatr w oczy wieje. Do takiego wniosku doszedł bezrobotny sieradzanin.

Młody mężczyzna szukający swojej szansy we własnej działalności skusił się na ofertę firmy proponującej pomoc w tym zakresie. Zwątpił, gdy usłyszał, że za wsparcie przy wypełnianiu dokumentów związanych z założeniem firmy musi zapłacić. Czy to niemoralne, można dyskutować. Ale na pewno niepotrzebne, bo na rynku aż roi się od instytucji, które takim jak on pomogą bez sięgania do kieszeni.

- Dla mnie to wręcz nielogiczne. Z góry można założyć, że bezrobotna osoba groszem nie śmierdzi - mówi. - Zarabiać na takich ludziach to wręcz wstyd.

Nie mają co do tego wątpliwości pracownice Lokalnego Punktu Konsultacyjnego Regionalnej Izby Gospodarczej w Łodzi ulokowanego w Sieradzu, które taką pomoc zakładającym własny biznes oferują bezpłatnie. - Przyszła do nas pani, od której jedna z takich firm skasowała ponad 400 złotych. Niektórzy są do tego nierzetelni. Mieliśmy przykład fryzjerki, której w biznesplanie wykazano taki przychód, że musiałaby mieć 65 klientek dziennie. A przecież zawsze trzeba oceniać swoje siły realnie. Tym bardziej na początku działalności, by właściwie ocenić ryzyko, jakie się z tym wiąże.

Przedstawicielki punktu świadczą usługi informacyjne, ale zapewniają, że osobom całkowicie "zielonym" pomagają też w wypełnianiu niezbędnych wniosków, np. w sprawie dofinansowania z zewnętrznych źródeł. - Ale obowiązuje podstawowa zasada, że robimy to razem, a nie za kogoś. W ten sposób osoba, która się zwraca do nas o pomoc, sama się uczy.

Punkt działa w budynku BGŻ przy ul. Sarańskiej w Sieradzu (pokój nr 110, codziennie w godz. 9-17, tel. 822-43-00). Do tego dochodzi dyżur w sąsiedniej Zduńskiej Woli. Odbywa się w każdą środę w godz. 10-14 w magistracie przy ul. Złotnickiego, pokój nr 303.

Gdzie jeszcze bezrobotni mogą uzyskać pomoc? Na przykład w Urzędzie Miasta w Sieradzu, który realizuje projekt "Pracuj u siebie". W punkcie na parterze magistratu dowie się, co jest niezbędne przy zakładaniu własnej firmy i uzyska pełną informację na temat możliwości pozyskania funduszy z UE na jej prowadzenie. O jeszcze inną formę wsparcia zadbała Wyższa Szkoła Humanistycz-no-Ekonomiczna w Sieradzu, która ruszyła z dwuetapowym projektem "Chcę, mogę, potrafię - aktywizacja społeczna i zawodowa długotrwale bezrobotnych mieszkańców Sieradza". Przyjęci mogą liczyć na kursy zawodowe i zajęcia, na których uczyć się będą jak być konkurencyjnym na rynku pracy. Rekrutacja do I etapu trwa do piątku. Szczegółowe informacje można zdobyć dzwoniąc na nr tel. 43 828 36 16 lub 828 63 06 bądź pisząc na [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto