Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja badania nerek w Sieradzu. Są wyniki. Ci, którzy nie skorzystali z akcji, mają jeszcze szansę na bezpłatne badanie

Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb
Co siódmy mieszkaniec Sieradza może być chory na nerki. Tak wynika z podsumowania wyników akcji badania nerek NEFROTEST w Sieradzu.

- Wyniki 62 osób wśród 513 przebadanych w akcji NEFROTEST w Sieradzu odbiegają od normy. Sugerują one, że u tych pacjentów może rozwijać się choroba nerek. Dzięki akcji NEFROTEST, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w Sieradzu jest Centrum Dializ Fresenius, możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, kiedy wciąż jest szansa na leczenie zachowawcze – podkreśla organizator akcji.
Jak informuje dalej, szacunkowo, m.in. na podstawie badań przesiewowych w ramach akcji NEFROTEST, około 10-12 proc. polskiego społeczeństwa cierpi na przewlekłą chorobę nerek (PChN). - W akcji zorganizowanej w Sieradzu wyniki właśnie 12 proc. przebadanych (62 osoby) odbiegały od normy. To w granicach statystycznych wyliczeń dla Polski. Wszystkie te 62 osoby mogą znajdować się w III stadium PChN. Na szczęście w Sieradzu nie stwierdzono u żadnej przebadanej osoby z istotnym zaawansowaniem choroby nerek, która na takim etapie wymaga skierowania pod opiekę poradni nefrologicznej.
- Badania w ramach kampanii NEFORTEST przeprowadzone w Sieradzu obejmowały osoby powyżej 50 roku życia, bowiem… - sprawność nerek fizjologicznie spada wraz z wiekiem, a co za tym idzie, nerki zwykle pracują gorzej u osób starszych. Warto przypomnieć, że choroby nerek mogą rozwijać się skrycie nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania. Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Lekarze POZ (rodzinni) praktykujący na terenie powiatu otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu. Skorzystać z nich mogą do końca stycznia 2018 roku, osoby powyżej 50 roku życia. Oczywiście osoby młodsze, które nie mogą wykonać badań w ramach akcji, mogą przeprowadzić te dwa proste badania na własny koszt. Nie są one drogie, kosztują kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium – informuje organizator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto