Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60 lat koła Polskiego Związku Niewidomych w Sieradzu. Rocznicowe obchody miały kolejny akcent

Paweł Gołąb
Kolejny akcent miały tegoroczne obchody 60-lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych nr 19 w Sieradzu. W sieradzkim Muzeum Okręgowym nastąpiło otwarcie wystawy przedmiotów użytkowych wykorzystywanych w codziennym życiu przez osoby, które mają problemy ze wzrokiem.

- Często jest zdziwienie, to niewidomy może oglądać filmy, może grać w warcaby i szachy, może strzelać do tarczy? Otóż tak, taka osoba może być aktywna – podkreśla Eugenia Anna Wewersowicz, prezes sieradzkiego koła PZN argumentując, że dzięki szeroko zakrojonym rocznicowym obchodom członkowie koła chcą jeszcze bardzie zintegrować się z lokalnym środowiskiem. Licząc przy tym także na pomoc z zewnątrz. – Ciągle brakuje nam wolontariuszy, przewodników czy asystentów. Ludzi, którzy współpracowaliby z nami z pożytkiem dla osób mających problem ze wzrokiem. Wielu z nas choćby dzisiaj musiało zostać w domu, bo wciąż często widoczna jest obawa jak postępować z osobą, która ma w ręku białą laskę, jak z nią rozmawiać, czy można powiedzieć „widzisz?”. Dlatego tak bardzo kładziemy nacisk na edukację widzącej części naszego społeczeństwa.
Spotkanie stało się okazją do przypomnienia historii związku niewidomych . - Minione stulecie okazało się dla nich przełomowe, a ogromną rolę w zmianie spojrzenia na człowieka niewidomego i słabowidzącego odegrały właśnie jednostki terenowe Polskiego Związku Niewidomych – przypominają organizatorzy ekspozycji. – Sieradzkie koło powstało w 1956 roku. Minęło od tego momentu tyle lat, że dzisiaj trudno jest określić, gdzie mieściła się jego pierwsza siedziba. Nie zachowały się także materiały archiwalne mówiące o pierwszym i kolejnych zarządach koła. Ale wiadomo, że przez 60 lat istnienia i działalności w jego życiu wydarzyło się wiele. Trudno porównywać minione działania z obecnymi, gdyż zmianie uległo wiele elementów, w tym ten najistotniejszy – mentalność ludzka. Tym, co łączy jest dostęp do książki mówionej. Wcześniej w postaci kaset magnetofonowych, teraz w różnych formatach. Z upływem lat zmieniała się oferta koła i profil jego działania. Ale priorytetem pozostaje cały czas szeroko pojęta rehabilitacja społeczna i zawodowa.
Otwarciu ekspozycji, którą urządzono w siedzibie muzeum przy ul. Dominikańskiej 2 towarzyszyła prezentacja „Spotkanie z niewidomym” oraz warsztaty „Dotknąć zabytek”. Była to kolejna w tym roku wspólna rocznicowa inicjatywa sieradzkiego koła PZN i muzeum. Poprzednia odbyła się w czerwcu.
Obecnie biuro sieradzkiego koła PZN mieści się przy ul. Kościuszki 5. Osoby niewidome czy słabowidzące, które potrzebują informacji czy pomocy, zapraszane są tu w każdą środę w godz. 9-13. Można także skontaktować się meilowo pisząc pod adres [email protected] lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 725 464-000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto