Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawę pamiątek z kolekcji Władysława Krakowiaka można oglądać w SDK w Sieradzu

Paweł Gołąb
Sentymentalną wystawę „Pozostała nie tylko pamięć” oglądać można w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu (al. Pokoju 11). Przypomina o Władysławie Krakowiaku, zmarłym niedawno społeczniku, weteranie oraz zapalonym turyście i krajoznawcy.

Na ekspozycji, która została urządzona w sali lustrzanej SDK Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, prezentowane są pamiątki z kolekcji pana Władysława (materiały udostępnił i przygotował syn Jakub) podkreślające jego związki z Kutnem. Takie jak legitymacja i odznaka z 1934 Przysposobienia Wojskowego, w którym uczestniczył; odznaka 37. Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej im. księcia Józefa Poniatowskiego z 1937r., w którym odbywał służbę; kolekcja medali wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, którego był członkiem; zdjęcia i inne materiały z uroczystości kombatanckich organizowanych przez Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie oraz inne archiwalia – medale, odznaki, znaczki metalowe związane z przynależnością do organizacji m. in. Towarzystwa Przyjaciół Sieradza, LOK, PTTK, Związku Inwalidów Wojennych, Sieradzkiego Klubu Kolekcjonera.
- Chciałem pokazać to, co tata zgromadził przez tyle lat – podkreśla syn pana Władysława Jakub Krakowiak. Skąd takie zaangażowanie w różnorodną działalność u ojca? – Ludzie z tamtych roczników już miały to do siebie, że jeśli coś robili, robili to z przyjemnością i prawdziwą pasją. Tata starał się zachęcać do aktywności innych. I zaraził nas: dzieci, wnuków i młodzież z jego koła PTTK do podróżowania. Wszyscy chętnie braliśmy udział w rajdach i wycieczkach. A to chyba najlepszy sposób na poznawanie historii.
Władysław Krakowiak urodził się 27 marca 1914 roku w Zduńskiej Woli. We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty im. księcia Józefa Poniatowskiego w Kutnie. Przeszedł cały szlak bojowy „Bitwy nad Bzurą”, gdzie został ranny, co miało wpływ na całe jego późniejsze życie. Po zakończeniu wojny i okupacji w czerwcu 1945 roku trafił do Sieradza. Od momentu reaktywowania Związku Inwalidów Wojennych w 1948 roku działał społecznie w jego sieradzkich strukturach. Za zasługi wojenne, pracę zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma orderami i odznaczeniami. Działał jednak społecznie nie tylko jako weteran. Także w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.
Pan Władysław zmarł w 2013 roku w wieku 99 lat. Wystawa w SDK nie jest pierwszą mu poświęconą. W setną rocznicę jego urodzin pamiątki, które pozostały po społeczniku i weteranie, można było oglądać w klubie 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Jego turystycznej pasji rok później poświęcona została prelekcja i wystawa urządzona w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu – wydarzenie inaugurowało ubiegłoroczne obchody 60-lecia Oddziału PTTK w Sieradzu. Najnowsza wystawa urządzona w sali lustrzanej SDK pozostanie czynna do 28 kwietnia.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto