Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Warszycu i Konspiracyjnym Wojsku Polskim otwarta w sieradzkim muzeum

Paweł Gołąb
Wystawę „Stanisław Sojczyński „Warszyc” i Konspiracyjne Wojsko Polskie” można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Ekspozycja została urządzona przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Będzie czynna do pierwszych dni października.

- Zamysłem autorów wystawy było ukazanie drogi życiowej Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” jako jednego z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni w 1945 roku. Pokazujemy także losy jego podkomendnych. Pragniemy zwrócić uwagę na sytuację żołnierzy AK u schyłku wojny. Pokazujemy powody, dla których zdecydowali się pozostać w konspiracji – przedstawiają organizatorzy wystawy. – Zainteresowanie osobą Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, oprócz niewątpliwej nietuzinkowości tej postaci, wynika również z faktu, że był on organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia działającej w centralnej Polsce. Nie bez znaczenia jest również funkcjonująca do dziś legenda „Warszyca” – postaci gloryfikowanej przez towarzyszy broni i jednocześnie znienawidzonej przez komunistyczne władze. Potrzeba odniesienia się do tych ocen była również motywacją dla podjęcia tego tematu.
- Konspiracyjne Wojsko Polskie było najbardziej liczącą się organizacją podziemną na naszych terenach. Liczyła łącznie około 2,5 tysiąca czynnych żołnierzy – _dopowiada Jerzy Kowalski, dyrektor sieradzkiego muzeum.
Stanisław Sojczyński „Warszyc” wpadł w ręce bezpieki w Częstochowie 27 czerwca 1946. W procesie, w którym w grudniu tego samego roku zasiadł na ławie oskarżonych z 11 innymi osobami, był sądzony za m.in. _„usiłowanie usunięcia przemocą władzy zwierzchniej Narodu, dążenie do zmiany ustroju Państwa Polskiego i należenie do nielegalnej organizacji”
. Został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku.
Wystawa, na którą składają się plansze z opisami i zdjęciami, została urządzona w sali muzeum przy Rynku 1. Będzie ją można oglądać do 8 października.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto