18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia czynna do 20 marca

Paweł Gołąb
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia czynna będzie do 20 marca
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia czynna będzie do 20 marca Fot. Paweł Gołąb
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Poświęcona żołnierzom zbrojnego podziemia ekspozycja „Bohaterowie wyklęci” została otwarta w sobotnie popołudnie w Galerii Teatr w Sieradzu. Był to jeden z elementów obchodów przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Na ekspozycję składają się plansze poświęcone poszczególnym żołnierzom zbrojnego podziemia, tytułowym „Bohaterom wyklętym”. – Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego – przypomina Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza. – Sam nie doczekał jego uchwalenia, ale mógłby być z niego dumny, bo obchody znalazły należny im rozmach. Bo żołnierze wyklęci byli bohaterami, którzy walczyli za nasz kraj najpierw z okupantem niemieckim, potem sowieckim nierzadko poświęcając życie. Byli niezłomni i trzeba o nich przypominać, bo stanowią przykład dla wszystkich, którzy muszą walczyć o swoje wartości.
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Na sobotnie obchody złożył się także wykład Artura Ossowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej „Leśni – historia żołnierzy wyklętych”, projekcja filmu „Zagadka kapitana Z-24” oraz msza święta odprawiona w kościele garnizonowym i złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego.
Jak przypomina Artur Ossowski z IPN, powojenna partyzantka, która miała na celu sprzeciw wobec sowietyzacji Polski wchłonęła, biorąc pod uwagę tylko zbrojnych prawie 40 tys. osób. Charakterystyczny dla tworzących ją formacji, poza Wolnością i Niezawisłością, był brak centralnego kierownictwa. Do 1954 roku żołnierzom wyklętym udało się rozbić prawie 70 katowni. Niestety cena tego była wysoka. 10 tys. osób poległo bezpośrednio w walce, 20 tys. zostało zamęczonych w więzieniach czy obozach, kolejne 10 tys. wyklętych objęły wydane przez wojskowe sądy wyroki śmierci. Ostatni partyzant to zamordowany w 1963 roku na Lubelszczyźnie przez bezpiekę Józef Franczak ps. Lalek. – Jest czas podboju kosmosu, triumfy święci zespół Rolling Stones, Amerykanie angażują się w wojnę z Wietnamem, a w Polsce dobija się ostatniego ukrywającego się wyklętego – podkreśla smutno przedstawiciel IPN.
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycję oglądać będzie można w Galerii Teatr Sieradzkiego Centrum Kultury do 20 marca.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto