Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkatuła Piórem Rzeźbiona Jana Matusiaka. Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Czym było niezwykłe dzieło? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Słynna Szkatuła Piórem Rzeźbiona Jana Matusiaka została ponownie otwarta. Okazją stało się spotkanie, na które zaprosiła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. W jego trakcie została zaprezentowana jej zawartość i sylwetka twórcy, który dokumentował historię swojego ukochanego miasta – Sieradza.

Spotkanie odbyło się w ramach Sieradzkiego Festiwalu Literackiego CZyTAKI 2021. - Szkatuła Piórem Rzeźbiona jest w pewnym sensie pomnikiem – nie wątpią organizatorzy przywołując określenie zawarte w wierszu Rafała Orlewskiego „Szkatuła”. Hołdem, jaki Jan Matusiak złożył swojemu ukochanemu miastu i ludziom z nim związanym. Szkatuła nie jest jednak jedynie księgą z wpisami, serdecznymi życzeniami, czy podziękowaniami za gościnność. To zbiór niemal tysiąca teczek wypełnionych wycinkami prasowymi, fotografiami, dokumentami i wieloma różnymi, czasem zaskakującymi pamiątkami. Część pan Jan zbierał sam, część otrzymywał od swoich gości.

Spotkanie podzielone było na dwie części: w ogrodzie opowieść o twórcy Szkatuły i wystawę w sali konferencyjnej.
Jan Matusiak – jak przypomina PBP - urodził się w 1928 roku, w budynku uważanym za najstarszy zabytek budownictwa świeckiego w Sieradzu. Chodzi o tzw. kamienicę pojagiellońską, w której od 1947 roku mieści się Muzeum Okręgowe w Sieradzu. - Czy to wpłynęło na zainteresowania pana Jana? Kto wie? Całe życie zawodowe związał z sieradzkim magistratem, ale nie był jedynie urzędnikiem. Planował, podsuwał pomysły, organizował, pomagał, wspierał, działał – zawsze w centrum życia kulturalno-społecznego Sieradza, jednocześnie skromny i cichy. Jak opowiadała córka Janina Czernow w książce „By czas nie zatarł…”, wydanej przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza – „tata codziennie odrabiał lekcję z Sieradza”.

Czym była Szkatuła Piórem Rzeźbiona?

- W 1978 roku, po przejściu na emeryturę, narodziło się dzieło jego życia – „Szkatuła Piórem Rzeźbiona”. To coś, czego nie ma w żadnym innym mieście. Czym właściwie jest? To zbiór teczek, w których znajdują się wycinki prasowe, zdjęcia, dokumenty, fotografie i nie tylko. Całość to niemal 900 nazwisk osób, które miały wpływ na życie gospodarcze, polityczne, społeczne, religijne i kulturalne, które tworzyły to miasto. Są tam również teczki gości odwiedzających Sieradz – przypomina biblioteka. - Na prezentującej zaledwie ułamek zbiorów, wystawie można się było przekonać jak ogromną ilość dokumentów zgromadził przez niemal trzydzieści lat pan Jan. Dzięki nim udało się niektórym gościom wrócić do czasów dzieciństwa i młodości, czy odnaleźć informacje o przyjaciołach i znajomych.
Szkatuła Piórem Rzeźbiona Jana Matusiaka jest dostępna w czytelni biblioteki. - Zachęcamy do przeglądania jej zawartości, ponieważ tego, co w niej jest nie ma w internecie, w zasobach innych instytucji, czy prywatnych zbiorach. Postaramy się prezentować skarby Szkatuły podczas cyklicznych spotkań – zapowiada sieradzka PBP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto