Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzcy strażacy zawodowi podsumowali 2017 rok. Jaki był w ich ocenie i statystykach?

Paweł Gołąb
Sieradzcy strażacy zawodowi podsumowali miniony 2017 rok. Okazją stała się tradycyjna coroczna narada, w której uczestniczyli także samorządowcy z całego powiatu sieradzkiego. Jakie okazały się minione 12 miesięcy w opinii ratowników oraz statystykach?

Miniony rok – jak informuje zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu kpt. Tomasz Łodo – okazał się niestety rekordowy pod względem liczby interwencji. – Był pod tym względem najbardziej obfity w całym ostatnim dziesięcioleciu. Odnotowaliśmy łącznie 1.585 zdarzeń. Ponownie dominowały miejscowe zagrożenia. W tym przypadku zdecydował miesiąc październik i przejście także nad naszym regionem orkanu Ksawery. Z tego tytułu interweniowaliśmy około 390 razy w ciągu czterech dni – _wylicza zastępca komendanta przytakując, że miniony rok oznaczał także malejący udział w działalności strażaków interwencji związanych z gaszeniem pożarów. _– Miejscowe zagrożenia stanowią ponad 70 procent interwencji.
Czemu służą roczne narady? – To podsumowanie tego, co się wydarzyło. Możemy dzięki takiej analizie między innymi ocenić, czy sprzęt, który posiadamy, jest w wystarczającej ilości.
Priorytety na ten rok? - Baza ratownictwa wodnego w Ostrowie Warckim. Mamy na terenie powiatu trzy zbiorniki retencyjne, w tym największy Jeziorsko, więc to bardzo ważna inwestycja. Wykonaliśmy już pierwszy etap budowy. Są fundamenty, teraz przymierzamy się do procedury przetargowej na kolejny etap. Ruszy lada dzień, bo chcielibyśmy zobaczyć obiekt w stanie surowym jeszcze w tym roku – odpowiada

Rok 2017 w strażackich statystykach

W 2017 roku na terenie powiatu sieradzkiego – jak mówią statystyki PSP – strażacy uczestniczyli w likwidacji 1.585 zdarzeń (o 16 więcej niż w 2016 roku). To - z jednym wyjątkiem w ostatnim dziesięcioleciu - potwierdza trend mówiący o rosnącej liczbie interwencji. Tych w porównaniu z 2008 rokiem przybyło o ponad 400 (wówczas było ich 1.180).
Co przysparzało strażakom najwięcej pracy w 2017? Tradycyjnie już miejscowe zagrożenia. Tych było aż 1.168, czyli 73 proc. wszystkich akcji. Pożarów odnotowano 323 (21 proc.), a pozostałe 6 proc. stanowiły fałszywe alarmy (94 przypadki). W porównaniu z 2016 rokiem miejscowych zagrożeń przybyło (wcześniej – 1.119), a pożarów ubyło (w 2017 roku akcji gaśniczych było 323, a w 2016 było ich 379), a w tym drugim przypadku strażacy mogli dodatkowo odnotować z satysfakcją, że główny trzon stanowiły te mniejsze (304 przypadki). Pożary średnie gaszono 18 razy, duże – raz, a bardzo dużych nie było w ogóle.
W 2017 roku najwięcej pożarów związanych było z rolnictwem (110 przypadków). 85 objęło obiekty sklasyfikowane jako „inne”, 60 razy płonęły te mieszkalne, a 35 środki transportu. A geografia? Najbardziej zagrożone pożarami okazały się tereny: miasta Sieradz (92 akcje), gminy wiejskiej Sieradz (42) oraz gminy Błaszek i gminy Warta (po 35). Najspokojniej pod tym względem było w gminie Klonowa (8).

Strażacy mocno się szkolili. Dla jednostek OSP z terenu powiatu wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśnicznego zorganizowano dwudniowe manewry, w trakcie których uczono ich m.in. jak pomóc osobie uwięzionej pod gruzowiskiem. Przeprowadzono wodne ćwiczenia na zamarzniętym zbiorniku Próba, a nurkowie sprawdzali swoje umiejętności także podczas manewrów zgrywających na zbiorniku w Zwierzyńcu.
Sieradzka straż zawodowa mogła pochwalić się także szeroko zakrojonymi działaniami profilaktycznymi. PSP zaprosiła najmłodszych na „Otwarte drzwi strażaków-ratowników i kontynuowała akcję związaną z niezwykłym spektaklem przygotowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Zgaś ryzyko”, w którym strażacy mówią o swojej pracy poprzez ofiary, by przestrzec młodych przed brawurową jazdą czy kąpielą w miejscach niedozwolonych. W minionym roku w ramach tego przedsięwzięcia nakręcili teledysk do piosenki „Czarny worek”. Strażacy ponownie sprawdzali się też w roli dawców krwi. Jedną ze zbiórek zorganizowali u siebie pod szyldem „Ognisty ratownik. Gorąca krew” – przyniosła 5 litrów życiodajnego płynu.
Funkcjonariusze PSP w Sieradzu przeprowadzili w 2017 roku łącznie 140 czynności kontrolno-rozpoznawczych w 204 obiektach. W ich trakcie ujawniono łącznie 158 nieprawidłowości dotyczących naruszenia przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej (wydano 31 decyzji administracyjnych w sprawie usunięcia uchybień).

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto