MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Żołnierzy Wyklętych dzieli ludzi

Dariusz Piekarczyk
Pomnik Żołnierzy Wyklętych
Pomnik Żołnierzy Wyklętych Fot. Dariusz Piekarczyk
Na 24 września planowane jest w Sieradzu odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który powstał ze składek społecznych. Monument jeszcze nie został ukończony, a już wzbudził spore kontrowersje i protesty.

Przypomnijmy, że na cokole pomnika umieszczono 20 nazwisk Żołnierzy Wyklętych.
– To żołnierze urodzeni lub mieszkający na ziemi sieradzkiej, którzy zostali zabici w walce lub wykonano na nich wyroki śmierci – mówi Tadeusz Chowański, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej.
I właśnie jedno z tych nazwisk wywołało emocje. Przeciw umieszczeniu go na pomniku zaprotestowali mieszkańcy Rudy.
– Protestujemy przeciwko umieszczeniu na pomniku nazwiska żołnierza o pseudonimie Czarny (nazwisko do wiadomości redakcji) – mówi Jan Świątek, mieszkaniec Rudy i jednocześnie radny gminy Sieradz.
W piśmie, które trafiło do naszej redakcji, społecznego komitetu budowy pomnika oraz prezydenta Sieradza, czytamy między innymi: „Rada Sołecka wsi Ruda wnosi protest przeciw umieszczeniu na pomniku Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej nazwiska, byłego mieszkańca wsi Ruda, który w latach 1946-1952 był w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W opinii mieszkańców sołectwa Rudy nie zasłużył on na upamiętnienie na pomniku. Nadmieniamy, że żyją osoby, które pamiętają jego czyny popełnione we wsi Ruda i okolicy. W opinii mieszkańców nie był żołnierzem, lecz rabusiem (należałoby użyć nawet mocniejszych słów). Zabierał od mieszkańców rowery, buty, pieniądze za sprzedane zwierzęta, a nawet dopuszczał się pobicia i wymierzania kar na mieszkańcach naszej wioski. Nachodził księdza Stanisława Szatko, proboszcza parafii Męka, zapisane jest to w Kronikach Parafialnych. W naszej opinii nie walczył z reżimem komunistycznym tylko z mieszkańcami naszej wioski i okolicy. Osoby, które nachodził, miały ogromne kłopoty, a nawet miały zasądzone wyroki i siedziały w aresztach na UB i milicji”. Pismo podpisał sołtys oraz Rada Sołectwa Ruda: Jan Szałek, Dariusz Krystkiewicz, Jan Świątek.
– To pomówienia wyssane z palca – mówi Marian Piechota, dla którego oprotestowana osoba była wujem. – Jak głos mogą zabierać w tej sprawie Dariusz Krystkiewicz i Jan Szałek, skoro nie pochodzą z Rudy. To bzdura!
– Nazwisko, o którym mowa widnieje na pomniku w Radomsku i tam nikt nie miał zastrzeżeń – mówi z kolei Tadeusz Chowański. – To wszystko działa na zasadzie plotka rodzi plotę. Jeśli chodzi o księdza, to owszem przyszedł, ale obdarty i głodny, prosząc o jedzenie. Ksiądz potem zameldował o tym UB. Wielu ludzi wypowiadało się o nim niezwykle pozytywnie.
– Społeczny Komitet Budowy Pomnika konsultował nazwiska z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej – dodaje Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. – Miasto nie jest tu więc stroną. To spór między komitetem, a tymi, którzy mają zastrzeżenia. Jeśli chodzi o lokalizację pomnika, to nie narusza ona prawa miejskiego.
Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 24 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto