MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w prastarej parafii św. Wojciecha w Sieradzu-Męce. Było na ludowo ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Odpust w prastarej parafii św. Wojciecha w Sieradzu-Męce
Odpust w prastarej parafii św. Wojciecha w Sieradzu-Męce Fot. Dariusz Piekarczyk
Wtorek to dzień odpustu w Męce - dzielnicy Sieradza. Tego dnia jest tam dzień odpustu patrona parafii św. Wojciecha. W związku z tym jest odpust z sumą o godzinie 12. Proboszczem liczącej ponad 4000 wiernych wspólnoty parafialnej jest ks. kanonik Piotr Czopiński, natomiast wikarym ks. Karol Kolenda.

Po mszy świętej wokół kościoła przeszła uroczysta procesja, jedna z barwniejszych w okolicy, głównie za sprawą asysty ubranej w sieradzkie stroje regionalne, ubierane między innymi przez mieszkanki Podłężyc, Woźnik, Rudy, Męki. Obecne były także poczty sztandarowe okolicznych jednostek OSP oraz duchowieństwo z okolicznych parafii. W uroczystości brał także udział prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Co ciekawe, parafia wchodzi w skład dekanatu zduńskowolskiego, którego dziekanem jest ks. prałat Dariusz Kaliński.

Parafia w Męce jest jedną z najstarszych nie tylko w naszym regionie, ale w Polsce. Została erygowana już w drugiej połowie XIII wieku.Do 1318 roku należała do archidiecezji gnieźnieńskiej, z kolei w latach 1260 - 1358 była pod zarządem Kanoników Regularnych Lateran. W roku 1548 lub 1571 wcielona została do mensy mansjonarzy kolegiaty sieradzkiej.
Obecny kościół wzniesiony został z fundacji pochodzącej z parafii w Męce biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Miało to miejsce przed 1679 rokiem. W roku 1870 odnowiony staraniem proboszcza Jana Moczyńskiego. W latach 1949 - 1951 rozbudowany za kadencji ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Szatko, który pochodził z Firlejowa koło Lwowa (obecnie Ukraina). Z kolei w latach 1999 - 2003 świątynia przeszła remont generalny. Proboszczem był wówczas ks. Grzegorz Drzewiecki.

Dodajmy, że obok świątyni jest stary, według legendy mający około 1000 lat dąb. Pod nim zatrzymać miał się biskup Wojciech, późniejszy święty, w drodze do Prus. Tam zresztą, 23 kwietnia 997 roku, zginął w pobliżu dzisiejszego Pasłęka.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto