Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O gawronach w LO, z sołtysami o boćkach (zdjęcia)

Krzysztof Kaniecki
Naukowa prelekcja o gawronach w LO Poddębice
Naukowa prelekcja o gawronach w LO Poddębice Fot. archiwum Kacpra Kowalczyka
W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Poddębicach wzorem lat ubiegłych odbyła się prelekcja naukowa. Tym razem dotyczyła ona monitoringu kolonii gawrona w mieście nad Nerem.

W prelekcji oprócz uczniów poddębickiego liceum wziął udział Piotr Majer, zastępca burmistrza Poddębic. Kacper Kowalczyk, uczeń klasy III e biologiczno-chemicznej LO w Poddębicach i wolontariusz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przedstawił na slajdach, jak się te ptaki mają, i czy coś im na poddębickich ziemiach grozi.

– Gawrony w Poddębicach w latach 2007-2012 obniżyły swoją liczebność o blisko 40 procent - zauważa Kacper. To dzwonek bijący na alarm, bo gawrony w naszym mieście wymierają szybciej niż głoszą trendy ogólnopolskie. Według Monitoringu Flagowych Gatunków Ptaków, w ramach którego populacja tego gatunku jest monitorowana w skali kraju, gawronów w przeciągu 10 lat ubyło 30 procent. Mimo że poddębickie społeczeństwo traktuje tego ptaka jako szkodnika, ze względu na hałas, to tak naprawdę nie widzi, jakie korzyści niesie jego sąsiedztwo. Gawrony chronią nasze uprawy przed pędrakami oraz innymi robakami lub owadami, które nam te uprawy niszczą.

Sylwester Lisek z Nadleśnictwa Poddębice (również wolontariusz OTOP) opowiedział o kamerach zakładanych przy ptasich gniazdach. Takie zjawisko stało się w ostatnim czasie modne.

– Dzięki takim kamerom oraz technologii jaką teraz mamy, możemy naprawdę bardzo wielu ciekawych rzeczy o życiu zwierząt się dowiedzieć – mówi Lisek.

Kamery są podłączone m.in. do gniazda bielika w okolicach Kutna, gniazda bociana białego w Przygodzicach oraz w okolicach Łasku oraz polska perełka, czyli 4 kamery w 4 gniazdach sokoła wędrownego, który praktycznie w latach 80. i 90. ub. wieku wyginął na polskich ziemiach, a obecnie powoli odbudowuje swoją populację, m. In. dzięki współpracy sokolników z leśnikami.

Żeby naukowych tradycji poddębickiego LO stało się zadość, już po prelekcji Kacper Kowalczyk i Sylwester Lisek postanowili wzbogacić Liceum o kolejne eksponaty. Mianowicie zebrali oni wypluwki uszatki – sowy, która postanowiła zagnieździć się w małym parku świerkowo-modrzewiowym przy Liceum. Zbiory zostały przekazane oraz zachowane w sali biologicznej.

Dziś z kolei młody przyrodnik z poddębickiego liceum organizuje spotkanie dla sołtysów dotyczące monitoringu gniazd bociana białego w gminie Poddębice. Opowie na nim, co mogą zrobić sołtysi, aby przyczynić się do lepszej ochrony gatunku oraz lepszego poznania lokalnych bocianów. Kacper ponadto zaprezentuje wyniki monitoringu nielęgowej populacji bociana białego w dolinie Neru na terenie gminy Poddębice. Początek spotkania o godz. 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto