Nowe stawki za wodę i ścieki w Sieradzu i gminie Sieradz. Będzie drożej! ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Nowe stawki za wodę i ścieki w Sieradzu i gminie Sieradz. Będzie drożej!
Nowe stawki za wodę i ścieki w Sieradzu i gminie Sieradz. Będzie drożej! Fot. Dariusz Piekarczyk
Od 19 stycznia obowiązywać będą w Sieradzu oraz gminie Sieradz nowe opłaty za wodę oraz ścieki bytowe. Poprzednie stawki nie zmieniły się od dziewięciu lat, czyli od roku 2012. Podwyżki bardziej dotkną mieszkańców gminy.

Przejdźmy do szczegółów.
Miasto Sieradz.

Opłata gospodarstw domowych za wodę wzrasta z 3,82 ma m3 brutto do 4,80
Opłata za ścieki bytowe zostaje zmniejszona z 9,10 do 8,93
Daje to łącznie wzrost cen z 12,92 do 13,72 czyli o 6,3 procent

Opłata za wodę odbiorów pozostałych wzrasta z 3,93 do 4,85
Opłata za ścieki przemysłowe wynosiła 12,67, a będzie wynosić 13,26
Daje to łącznie wzrost cen z 16,60 do 18,11 czyli o 9,1 procent

Faktura elektroniczna kosztowała obecnie 5 złotych, a będzie 5,53. Z kolei opłata za fakturę papierową wzrasta z 5 do 10 złotych.

Gmina Sieradz
Opłata gospodarstw domowych za wodę wzrasta z 4,85 ma m3 brutto do 5,74
Opłata za ścieki bytowe wynosiła 11,12, a będzie 15,15
Daje to łącznie wzrost cen z 16,07 do 20,87 czyli o 29.9 procent

Opłata za wodę odbiorów pozostałych wzrasta z 5,01 do 5,79
Opłata za ścieki przemysłowe wynosiła 16,39, a będzie wynosić 21,01
Daje to łącznie wzrost cen z 21,40 czyli o 26,80 procent, czyli o 5,.40

Faktura elektroniczna kosztowała obecnie 6 złotych, a będzie 6,54. Z kolei opłata za fakturę papierową wzrasta z 6 do 11,01 złotych.

Nowe taryfy opracowane zostały zgodnie z obowiązującymi od roku 2018 przepisami i uwzględniają zmiany jakie nastąpiły w okresie dekady obowiązywania dotychczasowych stawek w zakresie opłat, podatków, kosztów energii elektryczne, kosztów eksploatacyjnych oraz zmiany wynagrodzeń w tym minimalnego w roku 2012 z 1,500 złotych brutto do 2.800 brutto do 2.800 brutto - jak argumentował Krzysztof Grabowski, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Jeśli zaś chodzi o podwyżki na terenie gminy Sieradz to na ich wpływ miała między innymi mała ilość do sieci sanitarnych, a brakuje ich obecnie 280, co daje 14 procent planowanej ilości.- Proces realizacji przyłączy trwa w gminie od 2010 roku - mówił Krzysztof Grabowski. - Wójt oraz rada gminy podejmowali stosowne działania, ale jak widać były one niewystarczające. W ostatnich latach gmina dopłacała do metra sześciennego wody dwa złote. Nie potrafię powiedzieć jak to teraz będzie.

- Taryfy opłat zostały uzgodnione z Zarządem Rejonu Wód Polskich w Poznaniu - mówił z kolei prezydent Sieradza Paweł osiewała. - Kiedyś za metr sześcienny wydobycia wody MPWiK płacił niecały grosz, a teraz 17. Firma, proszę mi wierzyć, dokładnie skalkulowała wszystkie koszty. Mam nadzieję, że nowe stawki znajdą zrozumienie u mieszkańców Sieradza. Wchodzą one w życie 19 stycznia.

Dodajmy, że postępowanie o zatwierdzenie nowych stawek trwało od marca 2018 roku. Decyzja o wejście stawek w życie jest ostateczna. Gminie przysługuje odwołanie jedynie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ale jedynie postępowanie administracyjne.

Co na to wójt gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak? - Będziemy się odwoływać - mówi. - Ceny za wodę i ścieki dotychczas i tak wysokie, jedne z najwyższych w Polsce, zostały mieszkańcom gminy drastycznie podniesione. Zepchnięto nas do drugiej kategorii odbiorców, na co nie ma naszej zgody. Jestem tą decyzją, tak jak i mieszkańcy naszej gminy, zbulwersowany.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie