Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włącz wrażliwość. Jedź bezpiecznie. Akcja na rzecz bezpieczeństwa przeprowadzona w gminie Błaszki z inicjatywy społeczników ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
materiały organizatorów akcji
Akcja edukacyjna „Włącz wrażliwość. Jedź bezpiecznie” odbyła się w gminie Błaszki. Była to pierwsza tego typu inicjatywa zainicjowana w województwie łódzkim. Z pomysłem wystąpili miejscowi społecznicy - mieszkańcy wsi Żelisław wraz z uczniami lokalnych szkół - których wsparła sieradzka policja, gmina i powiatowy zarządca drogi.

Jakie uzasadnienie akcji?

- Tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do jechania ok. 70 km/h tam, gdzie powinniśmy 50, albo 50 tam, gdzie powinniśmy 30, że zwolnienie do obowiązującej prędkości sprawia, że czujemy się naprawdę dziwnie. Wrażenie potęgują inni kierowcy, którzy najpierw tworzą za naszym autem nerwowy sznurek, a potem zaczynają nas wyprzedzać. Chyba wszyscy wiemy i doskonale czujemy jak bardzo powszechna jest tego typu praktyka na polskich drogach. Nasz kraj ma jedne z najgorszych statystyk wypadków śmiertelnych w całej Unii Europejskiej, w tym wypadków z udziałem pieszych. To bardzo poważny problem społeczny, który dotyczy nas wszystkich. Miliony Polaków żyjących na wsiach i w małych miasteczkach, wzdłuż tych tysięcy kilometrów dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, mierzy się na co dzień z ogromnym niebezpieczeństwem i uciążliwym hałasem. W Polsce każdego roku ponad 1600 osób ginie w wypadkach drogowych, których bezpośrednią przyczyną jest naj-częściej nadmierna prędkość. 72 procent wypadków ma miejsce w terenie zabudowanym. W 2019 roku zginęło w Polsce 803 potrąconych przez samochody pieszych. Rocznie w Polsce ginie średnio 23 pieszych na każdy milion mieszkańców. W dniu 18 października 2021 roku zginął pieszy w Żelisławiu. Sprawcy tego śmiertelnego wypadku do tej pory nie udało się ustalić.

Skąd pomysł?

- Jako mieszkańcy gminy Błaszki od wielu lat tak bardzo doświadczonej przez nadmierne obciążenie ruchem tranzytowym (brak obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 12), utrudniającym życie mieszkańcom i stwarzającym zagrożenie, jesteśmy bardzo wrażliwi na kwestię bezpiecznej infrastruktury drogowej – uzasadniają inicjatorzy. - Na przestrzeni ubiegłego i obecnego roku doszło na terenie naszej gminy, a dokładnie na odcinku drogi powiatowej 1719 Błaszki - Gruszczyce do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych, łącznie z wypadkiem śmiertelnym, który miał miejsce w dniu 18 października tego roku. Na początku 2021 roku, po serii niebezpiecznych zdarzeń, rozpoczęliśmy proces zbierania podpisów pod wnioskiem o poprawę bezpieczeństwa na drodze powiatowej biegnącej przez naszą wieś. Pod pismem podpisało się blisko 150 mieszkańców wsi Żelisław i Żelisław Kolonia. W rezultacie naszych wielomiesięcznych starań, w dniu 16 listopada 2021 roku rozpoczęła się budowa nowego, platformowego przejścia dla pieszych wraz z ograniczeniem prędkości do 40 km/h wzdłuż całego odcinka drogi biegnącej przez wieś.

Jaki jest cel akcji?

Jak podkreślają pomysłodawcy… - celem naszej akcji jest podniesienie świadomości kierowców w obszarze bezpiecznej jazdy w terenie zabudowanym oraz uwrażliwienie ich na perspektywę ludzi mieszkających na co dzień kilka metrów od ruchliwej drogi. Liczymy, że taka forma z udziałem lokalnych dzieci ma szansę uruchomić w kierowcach pokłady wrażliwości na drugiego człowieka. Wierzymy, że tworzenie bezpiecznej dla pieszych przestrzeni na drodze i w jej obrębie, ma sens. Jak podaje portal BRD24.pl taka polityka już przynosi efekty. „Nowe prawo, które nakazało kierowcom przepuszczać pieszych zanim wejdą na pasy, mocno na nich zadziałało. Liczba śmiertelnych wypadków powodowanych przez kierowców na przejściach spadła o blisko 40 proc. i to w porównaniu nawet do pandemicznego roku 2020.”

Jak z kolei podają organizatorzy kampanii społecznej #ChodzioŻycie, przy potrąceniu nadmierna prędkość pojazdu w brutalny sposób zabiera szansę pieszemu na przeżycie:

  • 50 km/h – 95 procent szans na przeżycie w przypadku potrącenia pieszego przez pojazd
  • 70 km/h – 50 procent szans na przeżycie pieszego
  • Powyżej 100 km/h – 0 procent szans na przeżycie pieszego

Organizatorzy akcji i wsparcie: mieszkańcy wsi Żelisław, Żelisław Kolonia, blog Dobre Życie, Naturalnie, Szkoła Podstawa im. S. Staszica w Błaszkach, Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Gruszczycach przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu - Wydział Ruchu Drogowego, Gminy Błaszki oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto