Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letni Ogród Poetów w Sieradzu. Wiersze Norwida z płyt, dziś ostatnie spotkanie. Na zakończenie dwoje poetów i koncert ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. Agnieszka Jarzębowska
Letni Ogród Poetów urządzony przy Powiatowej Bibliotece Publicznej finiszuje. W tym tygodniu z winylowych płyt można było posłuchać wierszy Patrona Roku 2021 Cypriana Kamila Norwida. Dziś (środa 4 sierpnia) ostatnie spotkanie z poezją już na żywo połączone z koncertem.

W miniony piątek – jak informuje PBP - wybrzmiały w interpretacji wybitnych polskich aktorów: Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza. - Publiczność jednogłośnie okrzyknęła Mistrzem Gustawa Holoubka. W jego wykonaniu „Italiam, Italiam”, „Mój ostatni sonet”, czy „Czułość” były nie tylko piękne, ale poruszające najgłębsze struny wrażliwości. Poezja Norwida mimo upływu lat jest niezwykle ważna – zgłębia i bardzo trafnie opisuje człowieka z jego wielkością i słabościami. Obiecywaliśmy bonus i bonus był – wiersze Norwida z muzyką Andrzeja Kurylewicza zaśpiewał Andrzej Nardelli. A później jeszcze jeden bonus - „Moja Ojczyzna” z muzyką i w wykonaniu Czesława Niemena.

Cykl spotkań zakończą Anna Baśnik i Maciej Bieszczad. Będzie też koncert

W środę 4 sierpnia 2021 roku Letni Ogród Poetów otworzy po raz ostatni swoje podwoje o godzinie 17. W programie spotkanie z poetami Anną Baśnik i Maciejem Bieszczadem. Na zakończenie o godzinie 18 rozpocznie się koncert „Do kraju tego” w wykonaniu Kuby Michalskiego.

Anna Baśnik urodziła się 20.07.1968 roku. Jest absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie. Mieszka w Warcie. Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu jako bibliotekarz i administrator Systemu Bibliotecznego. Uczestniczyła w teleturniejach „1 z 10”, „Życiowa szansa” i "Milionerzy".
Wiersze poetki publikowane były w antologiach Strofy nad łęgami (Sieradz 1998), Poezja bibliotekarzy (Łódź 2005), Gdy myślę Sieradz (Sieradz 2008), Poezja to najkrótsza droga do duszy człowieka (Turek 2010), Przystań dzieciom (Turek 2010), Szetejnie znów dojrzewają sadami (Bełchatów 2011), Słowiańska woda pamięci (Kruszwica 2012), Zapisywanie życia (Kruszwica 2013), Z ogrodów przeszłości (Kruszwica 2014), Z kujawskiej chaty (Kruszwica 2015), Ciemność boi się koloru (Łódź 2015), W drodze (Kruszwica 2017), Sto wierszy (Kruszwica 2018), antologie Głogowskich Konfrontacji Literackich.
Anna Baśnik jest laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich w Koszalinie, Turku, Bełchatowie, Kruszwicy, Tarnowie, Piszu. Uczestniczy w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach oraz Głogowskich Konfrontacjach Literackich.
Jest też jurorka w konkursach poetyckich „Mój list do świata” w Sieradzu i Konkurs Przystani w Turku.
Należy do Sieradzkiej Grupy Poetyckiej „Desant” oraz Grupy Literycznej na Krechę.
Wydała tomiki poetyckie : „Zatrzymane w kadrze” (Sieradz 2007), „Smak życia” (Sieradz 2009), „Slajdy” (Kalisz 2014).
Maciej Bieszczad urodził się 12.06.1978 w Wieluniu. Poeta i prozaik debiutował w 2005 roku na łamach "Tygla Kultury". Wiersze publikował w wielu czasopismach literackich: "Pogranicza", "Nowa Okolica Poetów", "Kresy", "Akcent", "Fraza", "Arterie", "Migotania", "Nowy Napis", "Topos", "Czas Literatury", „Śląsk” i "Twórczość". Wydał zbiory poezji: Elipsa(2010), Okolice Gerazy(2012), Arnion(2014), Pogrzeby wróbli(2017), Kołatanie(2019), Niteczka(2020), wybór wierszy Kroki(2021) oraz tom opowiadań Ulewa(2020).
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury(2017), laureatem konkursów: VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2010 za tom Elipsa(2011) oraz XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego(2017). Niteczka, wydana w serii poetyckiej „Biblioteka Toposu”, została nominowana do Nagrody poetyckiej KOS im. Kazimierza Hoffmana za najlepszy tom wierszy 2020 roku.
Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Kraków.
Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych poetów i do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Cohena i Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, oraz pięć albumów solowych. Był wielokrotnie nagradzany:. m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie.

Projekt „Letni Ogród Poetów” został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto