Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz koła niewidomych w Sieradzu. Jego 60-lecie uświetniła muzealna wystawa i warsztaty

Paweł Gołąb
Muzealna wystawa, prelekcja i warsztaty „Dotknąć zabytek” – tak w środę zainaugurowało obchody 60-lecia Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych nr 19 w Sieradzu.

Wystawa została urządzona w Muzeum Okręgowym w Sieradzu (w holu kamienicy przy ul. Dominikańskiej 2. Ekspozycja – jak przedstawiają organizatorzy – przedstawia ułamek długoletniej historii koła w Sieradzu. – Chcemy pokazać, że jesteśmy cząstką historii naszego miasta. Chcemy się integrować, informować o naszych potrzebach, zainteresowaniach i sukcesach – przekonuje Eugenia Anna Wewersowicz, prezes sieradzkiego koła PZN. - Często jest zdziwienie, to niewidomy może oglądać filmy, może grać w warcaby i szachy, może strzelać do tarczy? Otóż tak, może. Niewidomy musi być aktywny, dlatego chcemy uczestniczyć także w sporcie i rekreacji. Otrzymujemy pomocną dłoń, ale wielokrotnie ta pomoc otoczona jest strachem, obawą o to, jak postępować z osobą, która trzyma w ręku białą laskę. Czy można porozmawiać lub zapytać „widzisz?”. Stawiamy więc mocno na edukację widzącej części społeczeństwa, by to nastawienie zmienić.
Wystawa przedstawia historię koła, informuje o twórcy pisma dla niewidomych Louisie Braille’u, prezentuje przedmioty użytkowe wykorzystywane w codziennym życiu przez osoby z dysfunkcją wzroku. - Minione stulecie okazało się dla nich przełomowe, a ogromną rolę w zmianie spojrzenia na człowieka niewidomego i słabowidzącego odegrały właśnie jednostki terenowe Polskiego Związku Niewidomych – _przypominają organizatorzy ekspozycji. _– Sieradzkie koło powstało w 1956 roku. Minęło od tego momentu tyle lat, że dzisiaj trudno jest określić, gdzie mieściła się jego pierwsza siedziba. Nie zachowały się także materiały archiwalne mówiące o pierwszym i kolejnych zarządach koła. Ale wiadomo, że przez 60 lat istnienia i działalności w jego życiu wydarzyło się wiele. Trudno porównywać minione działania z obecnymi, gdyż zmianie uległo wiele elementów, w tym ten najistotniejszy – mentalność ludzka. Tym, co łączy jest dostęp do książki mówionej. Wcześniej w postaci kaset magnetofonowych, teraz w różnych formatach. Z upływem lat zmieniała się oferta koła i profil jego działania. Ale priorytetem pozostaje cały czas szeroko pojęta rehabilitacja społeczna i zawodowa.
Obecnie biuro sieradzkiego koła PZN mieści się przy ul. Kościuszki 5. Osoby niewidome czy słabowidzące, które potrzebują informacji czy pomocy, zapraszane są tu w każdą środę w godz. 9-13. Można także skontaktować się meilowo pisząc pod adres [email protected] lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 725 464-000.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto