Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Pamięci i Historii został przeprowadzony w Sieradzu

Paweł Gołąb
II Festiwal Pamięci i Historii został przeprowadzony w Sieradzu
II Festiwal Pamięci i Historii został przeprowadzony w Sieradzu Fot. Paweł Gołąb
Przybliżali ważne dla swojego regionu postaci, przy okazji poznawali historię swoich najbliższych stron. Taki pożytek przyniósł Festiwal Pamięci i Historii.

Festiwal został przeprowadzony po raz drugi. Swoich sił spróbowało w nim blisko dwudziestu uczniów, którzy przygotowali 13 prezentacji multimedialnych o lokalnych społecznikach, naukowcach czy pisarzach.
- Myślę, że właśnie poprzez poznawanie osób związanych z własnym regionem najlepiej można zbudować lokalną tożsamość – nie wątpi koordynator festiwalu i jego pomysłodawca Maciej Rataj, polonista z Publicznego Gimnazjum we Wróblewie. – Na tej płaszczyźnie najlepiej jest budować patriotyzm. Od tego lokalnego po traktowany jako miłość do całej Ojczyzny.
Gimnazjaliści z Błaszek Dawid Ciumek, Jacek Szczepański i Wiktoria Grabowska w oddzielnych prezentacjach postanowili przybliżyć postać Józefa Lipskiego, pochodzącego z tych stron dowódcy powstania sieradzkiego w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku. Wybór dla młodych historyków-amatorów był oczywisty, bo to patron ich szkoły. – Przyczynił się do rozwoju naszych Błaszek i była to niezwykle barwna postać. Warto o nim wciąż przypominać, by kolejne pokolenia dowiedziały się o jego zasługach. By wiedzieć na jego przykładzie jak powinno się postępować w życiu – podkreślają uczniowie Publicznego Gimnazjum w Błaszkach.
Filip Marciniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu postanowił „wyjrzeć” poza swoje miasto i zgłębił dzieje Jana Łaskiego. – Ufundował kolegiatę, a dzięki jego protekcji Łask uzyskał przywileje, z których w tamtych czasach cieszyły się miasta królewskie. Warto przypominać o takich osobach, by wiedzieć, kim byli nasi przodkowie.
Konrad Wróbel i Dawid Wojtysiak z PG we Wróblewie postanowili z kolei przypomnieć postać Arego Szternfelda, wybitnego pioniera światowej kosmonautyki rodem z Sieradza. Dla gimnazjalistów była to praca od podstaw, bo – jak sami przyznają – wcześniej tej postaci nie znali. Teraz nie wątpią, że warto było poznać zasługi słynnego naukowca. - Dzięki niemu możliwe są podróże w kosmos. Cenimy go także za wytrwałość. Jego naukowe dzieła nie spotkały się z uznaniem w Polsce, a mimo tego się nie zniechęcił i nie zaniechał swojej pasji. Kontynuował pracę we Francji, dzięki czemu dokonał przełomu w nauce. Warto o tym przypominać także dlatego, że jego osiągnięcia przełamują stereotyp, że w Polsce nie ma wybitnych ludzi.
Finał II Festiwalu Pamięci i Historii odbył się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. W jego trakcie uczestnicy nie tylko dzielili się własnymi prezentacjami. Sylwetki zasłużonych postaci przybliżali im i dorośli. M.in. regionalista Jan Pietrzak przypomniał o Feliksie Radońskim, ziemianinie z Kobierzycka, dzięki któremu – o czym się zapomina – z Sieradzczyzną związał się noblista Władysław Reymont. Z kolei Maciej Rataj – o nieznanych zupełnie bohaterach II wojny światowej jak bracia Pyrkowie z Bliźniewa, z których jeden walczył pod Monte Cassino, drugi pod Tobrukiem. – Będę zwracał się do samorządów czy innych instytucji, by upamiętniać takich ludzi – zapewnia.
Jakimi wynikami zakończył się II Festiwal Pamięci i Historii? W gronie gimnazjalistów pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Grabowska (PG w Błaszkach). Drugie wywalczył Kamil Wencwel (Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz), a trzecie Jacek Szczepański (PG w Błaszkach).W kategorii starszej triumfowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, którzy zdobyli wszystkie trzy równorzędne pierwsze miejsca. Dwa przypadły w udziale duetom w składzie: Bartłomiej Posiewała i Jakub Staniewski oraz Gabriela Kępniak i Kinga Tomalka, a kolejne wywalczył Mikołaj Stegliński.
Organizatorem i gospodarzem konkursu był kwartalnik ,,Na Sieradzkich Szlakach’’. Patronat nad konkursem objęli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu, Kasa Stefczyka w Sieradzu, Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Koło w Zduńskiej Woli i Publiczne i Gimnazjum we Wróblewie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto