Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowiony Plac Ruszkowskiego w Złoczewie. Zobacz jak zrobiło się zielono. A jak prezentuje się nocą? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Plac Andrzeja Ruszkowskiego w Złoczewie został odnowiony w ostatnich miesiącach, dzięki czemu miejsce stało się kolejną z wizytówek miasta
Plac Andrzeja Ruszkowskiego w Złoczewie został odnowiony w ostatnich miesiącach, dzięki czemu miejsce stało się kolejną z wizytówek miasta Urząd Miejski w Złoczewie
Odnowiony plac Ruszkowskiego w Złoczewie zyskuje dodatkowy blask za sprawą zieleni. Zobaczcie jak wygląda historyczne centrum miasta ozdobione kwiatami czy krzewami. Miejsce zachwyca także nocą.

Plac Andrzeja Ruszkowskiego w Złoczewie został odnowiony w ostatnich miesiącach, dzięki czemu miejsce stało się kolejną z wizytówek miasta. Pojawiła się tu strefa odpoczynku, zieleń i drzewa, podświetlana fontanna, pawilony handlowe, parkingi i strefa historyczna.

Na inwestycję samorząd pozyskał dofinansowanie w wysokości prawie 7 mln zł Banku Gospodarstwa Krajowego. Zewnętrzne wsparcie stanowi 95 procent kosztów.

Jak przypomina miasto, historyczne centrum Złoczewa to miejsce, które na obecnym skrzyżowaniu ulic Przechodniej i Opłotki stykało się z dawnym rynkiem. W 1939 r. teren został zniszczony przez hitlerowców, a potem przez rynek poprowadzono drogę. Po II wojnie światowej nigdy nie podjęto próby przywrócenia choćby częściowo jego funkcji czy też odbudowy zniszczonych zabudowań. Dzięki trwającej inwestycji to się zmieniło.

Godne upamiętnienie Andrzeja Ruszkowskiego

Nadanie placowi imienia założyciela miasta nastąpiło z początkiem grudnia 2022. Miało to na celu godne uhonorowanie Andrzeja Ruszkowskiego, który postanowił uczynić ze Złoczewa ważny ośrodek rzemieślniczo-handlowy i podnieść go do rangi miasta, co nastąpiło z początkiem XVII wieku. Jak argumentował magistrat, do tej pory założyciel Złoczewa był upamiętniony jedynie przez złoczewskie gimnazjum, które nosiło jego imię. Po reformie szkolnictwa placówka została jednak zlikwidowana i o Andrzeju Ruszkowskim przypominał jedynie jego portret, który znajduje się w złoczewskim pałacu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto