Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką". Dziś rok 1924

Redakcja
Czytamy "Ziemię Sieradzką". Dziś rok 1924
Czytamy "Ziemię Sieradzką". Dziś rok 1924 Fot. Anna Piestrzeniewicz
Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką". Proponujemy przeniesienie się w czasie. Na "Naszym mieście" będziemy publikować wybranek artykuły z "Ziemi Sieradzkiej", tygodnika społeczno-informacyjnego, który wychodził w naszym regionie przez całe 20-lecie międzywojenne.

Dziś proponujemy artykuł z "Ziemi Sieradzkiej" z roku 1924 (numer 29)

Artykuł zatytułowany jest "Z parafji Wągłczew". Zachowujemy oryginalną pisownię"
"W parafji naszej zasługuje na uwagę wieś Bliźniew, oto z tego względu, że mieszkańcy tej wioski odznaczają się pracą sumienną i współżyciem zgodnem. Nie ma tutaj kłótni, procesów granicznych, a z pomocą zawsze spieszy jeden drugiemu. Dowodem niechaj będzie kooperatywa "Bliźniewianka". Istnieje kooperatywa od 1919 roku do dnia dzisiejszego, a to dzięki życzliwości i pomocy miejscowych gospodarzy, którzy chętnie zawsze kupują towary w sklepie kooperatywy i zasilają pożyczką, o ile pieniędzy zabraknie zarządowi. Kierownikiem sklepu "Bliźniewianki" jest Józef Zając, miejscowy gospodarz, nadzwyczaj energiczny i oddany kooperatywie całą duszą.
Wieś Bliźniej ma 40 gospodarzy, posiadających od 3-ch do 30 morgów. Domy w wiosce i wszystkie zabudowania są drewniane, kryte słomą. Zaledwie kilku gospodarzy zdobyło się na wystawienie budynków murowanych. Inwentarz mają gospodarze średni i przeważnie zajmują się hodowlą krów. Jest więc nadzieja, że w Bliźniewie powstanie w niedługim czasie mleczarnia, która może dać duże dochody gospodarzom, ponieważ wieś Bliźniew położona jest 3 wiorsty od stacji, więc zbyt mleka i masła do Łodzi jest zapewniony.
Urodzaje w Bliźniewie nie są szczególne, oziminy przepadły. Z powodu wilgoci jarzyny zapowiadają się trochę lepiej, tylko w kartoflach cała nadzieja.
Oświata w Bliźniewie nie szczególnie się rozwija, mało gazet ludzie czytają i nie troszczą się o pogadanki w kółku rolniczem i o zaprowadzenie bibljoteki przy kooperatywie. Jest tutaj szkoła do której chodzi kilkadziesiat dzieci. Nauczycielka p. St. Oryszczakówna pracuje jak może nad oświatą nie tylko dzieci, ale i starszych. Urządziła przedstawienie amatorskie p.n. "Bogata wdowa".
W parafji Wągłczew istnieje "Koło młodzieży" do którego należą dziewczęta i chłopcy z Bliźniewa. Jest także w Bliźniewie Straż Ogniowa, tylko zarząd nie spełnia swoich przyjętych obowiązków, jest niedbały o rozwój instytucji, a najlepszym dowodem, że przez lat kilka nie mogą zdobyć się na kupno sikawki, chociaż pieniądze na ten cel były zebrane.

Dziękujemy za pomoc Muzeum Okręgowemu w Sieradzu oraz Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto