18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowy projekt w Sieradzu. Komputery i Internet dla 40 rodzin i 3 instytucji

Paweł Gołąb
Cyfrowy projekt w Sieradzu. Komputery i Internet dla 40 rodzin i 3 instytucji
Cyfrowy projekt w Sieradzu. Komputery i Internet dla 40 rodzin i 3 instytucji Fot. Paweł Gołąb
Cyfrowy projekt w Sieradzu trwa w najlepsze. Do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym trafiły już komputery z dostępem do Internetu. A w tym tygodniu uczestnicy, którzy z tych udogodnień korzystają bezpłatnie, odebrali stosowne umowy. Projekt, który jest realizowany przez sieradzki magistrat, objął 40 gospodarstw domowych i trzy instytucje podległe miastu.

Cyfrowy projekt w Sieradzu został zainaugurowany wiosną tego roku. Po kilku miesiącach jego uczestnicy, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej bądź niepełnosprawności byli zagrożeni tzw. wykluczeniem cyfrowym, otrzymali sprzęt i podłączenie do wirtualnej sieci. Krzysztof Bobiński tak jak zapowiadał przy inauguracji programu, tak zabrał się za pisanie bloga. – O tematach aktualnych, o wszystkim tym, co się dzieje wokół. Bardzo się interesuję takimi sprawami i polityką, dlatego jest to dla mnie wielka radość – przekonuje niepełnosprawny sieradzanin, który z satysfakcją podaje, że ma już kilkadziesiąt tysięcy czytelników. – Bardzo się cieszę, że skorzystałem z tej pomocy. Dzięki dostępowi do Internetu mam nie tylko możliwość dotarcia do interesujących mnie informacji, ale także łatwiej mi utrzymywać kontakty ze znajomymi.
Barbara Wojciechowska również zachwala udział w projekcie, także ze względu na syna. – Jest w trzeciej klasie gimnazjum, łatwiej jest nam więc dotrzeć do informacji o szkołach, gdzie mógłby kontynuować naukę, no i złożyć aplikację. Wcześniej, na przykład przy poszukiwaniu pracy, musiałam korzystać z pomocy znajomych.

To naprawdę jest nasze własne okno na świat - mówi pani Barbara.

Cyfrowy projekt w Sieradzu. Miasto dało bonus

Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie miasta Sieradza – Inwestujemy w waszą przyszłość” jest realizowany za 665 tys. zł i potrwa do końca przyszłego roku, ale trwają starania, by został przedłużony jeszcze o rok. Wspomniana kwota w całości została pozyskana z zewnątrz. 85 proc. kosztów pokrywa unijny Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. – budżet państwa. Ale miasto Sieradz postanowiło wzmocnić efekt i dołączyło „bonus”. Postanowiło finansować uczestnikom internetowy abonament przez kolejne pięć lat po zakończeniu projektu, a do tego dbać o to, by sprzęt ubył trzymany w tym okresie w dobrym stanie.
- To konieczne, bo Internet zyskuje coraz większą rangę w naszym codziennym życiu i osoby pozbawione dostępu do niego faktycznie są zagrożone wykluczeniem społecznym – zapewnia prezydent Sieradza Jacek Walczak. – Próbujemy więc, choćby w takim małym stopniu, te bariery likwidować i pozwolić podobnym osobom na to, by popłynęły z nurtem nowoczesności. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się ponadto tę grupę zaangażować w rozwój miasta. Chciałbym namówić uczestników do współpracy, by dzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami czy propozycjami, co pozwoli na rozwiązanie pojawiających się problemów.
Komputerowy sprzęt z dostępem do Internetu trafił do 40 rodzin i 3 instytucji. 7 stanowisk urządzono w świetlicy środowiskowej „Promyk” i Ośrodku Adaptacyjnym podległym Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. 9 sztuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej wraz z jej filiami, a 10 – w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu (tu zainstalowano także specjalistyczne oprogramowanie wspomagające pracę z dziećmi niepełnosprawnymi).
Cyfrowy projekt w Sieradzu. Jak wskazuje koordynator projektu Włodzimierz Smus na czysto technicznym przekazaniu sprzętu się nie skończyło. Uczestnicy mogą liczyć także na (rozpoczęte już) indywidualne warsztaty z obsługi komputera i korzystania z Internetu. A na spotkaniu w magistracie wraz z umowami odebrali podręczniki o tej tematyce i przenośną pamięć. Symboliczne przekazanie sprzętu tego samego dnia nastąpiło jeszcze w „Promyku”. To przy okazji spotkania pod hasałem „Integracja świetlic środowiskowych”, w trakcie którego dzieci nie tylko miały okazję do zabawy, ale także spotkania z przedstawicielami policji i straży miejskiej na temat bezpieczeństwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto