Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bożogrobcy w Wągłczewie

Dariusz Piekarczyk
W Polsce jest około 240 bożogrobców
W Polsce jest około 240 bożogrobców Fot. Janusz Kamiński cssh
Bożogrobcy w Wągłczewie. Sobota będzie dniem wyjątkowym dla Wągłczewa w gminie Wróblew. Nie tylko z racji odpustu patrona tamtejszej parafii św. Klemensa. Tego dnia po 148 latach w Wągłczewie ponownie pojawią się członkowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Zakonnicy, zwani też miechowitami lub bożogrobcami, działali tu do roku 1865, czyli kasaty zakonu przez władze carskie. Początki zakonu sięgają roku 1099, kiedy to Gotfryd de Bouillon utworzył przy Świętym Grobie w Jerozolimie kapitułę, której celem była opieka nad miejscem złożenia ciała Chrystusa. Wspólnota składająca się z rycerzy i duchownych, czyli kanoników, wyróżniała się czerwonymi krzyżami jerozolimskimi noszonymi na białych płaszczach (rycerze) lub czarnych (duchowni). Do Polski bożogrobcy sprowadzili się w roku 1163 i osiedli w Miechowie, dlatego też często nazywani są miechowitami. Do Wągłczewa bożogrobcy z Miechowa przywędrowali około roku 1250. Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, jego członkowie nie składają ślubów zakonnych. Zgromadzenie składające się z kawalerów (konfratrzy) oraz dam (konsorelle) działa w 40 krajach. Na jego czele stoi wielki mistrz kardynał Edwin Frederick O'Brien, drugi w hierarchii jest Łaciński Patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fuad Twal pełniący Urząd Wielkiego Przeora Zakonu.
Do Polski bożogrobcy powrócili formalnie w 1995 roku. Wielkim Przeorem Zakonu mianowano wówczas kardynała Józefa Glempa. Obecnie funkcję tę pełni kardynał Kazimierz Nycz. Zwierzchnikiem bożogrobców w Polsce jest Karol Bolesław Szlenkier, komandor z gwiazdą. Obecnie do tego papieskiego zakonu należy ponad 20 tysięcy kawalerów i dam, w tym około 240 Polaków. Zakon zajmuje się działalnością charytatywną.

Bożogrobcy w Wągłczewie.

. Początek sobotniego nabożeństwa w Wągłczewie o godz. 12. Za to w niedzielę bożogrobcy zamierzają odwiedzić Muzeum Okręgowe w Sieradzu (11.30).

Więcej w piątkowym wydaniu "Nad Wartą Weekend".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto