Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60 lat koła Polskiego Związku Niewidomych obchodzono w Sieradzu. Była uroczystość w SDK

Paweł Gołąb
Rocznicowa uroczystość zamknęła tegoroczne obchody 60-lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych nr 19 w Sieradzu. Spotkanie, które ozdobiły występy artystyczne oraz wyróżnienia zasłużonych dla sieradzkiego PZN osób, odbyło się w Spółdzielczym Domu Kultury.

Tegoroczne obchody obfitowały w wiele inicjatyw, które na celu miały przełamanie stereotypów związanych z postrzeganiem niewidomych i lepszą integrację z lokalnym środowiskiem. Były dwie muzealne wystawy, warsztaty „Dotknąć zabytek” czy filmowe seanse dostosowane dla osób z problemami ze wzrokiem. Czy dzięki tak szerokim działaniom sieradzcy niewidomi mają poczucie, że osiągnęli zamierzony cel? – Nasi członkowie otworzyli się na wyjście z domu i wspólne spotkania: wzajemne rozmowy czy oglądanie filmów – przekonuje Eugenia Anna Wewersowicz, prezes sieradzkiego koła PZN. - Z drugiej strony staliśmy się bardziej rozpoznawalni w Sieradzu.
Czego można życzyć sieradzkim niewidomym z okazji jubileuszu? – Prosimy o dobre słowo; ciepły, pewny łokieć i wolontariat. Gdyby jeszcze jakiś mocny grosz został rzucony na naszą działalność, bylibyśmy w pełni szczęśliwi – _odpowiada z uśmiechem prezes koła. - Wspaniałym odnośnikiem symbolizującym naszą historię jest książka, która towarzyszy niewidomym od zawsze. Najpierw była dla nas dostępna poprzez nośnik w postaci taśmy szpulowej, potem magnetofonowej. Następnie pojawiły się karty pamięci, pendrive’y, a obecnie osoby niewidome mogą dotrzeć do nich on-line pobierając wybrane tytuły w różnych formatach. Tak te 60 lat upływało również w historii naszego koła. Zmieniał się świat, zmieniali ludzie, zmienialiśmy się również my. Ale zawsze podstawą był człowiek, który szukał tu pomocy w trudnych chwilach i takie wsparcie otrzymywał – podkreśla sieradzanka Alicja Nyziak, która pełni funkcję wiceprezesa koła.
Jak wszystkie rocznicowe spotkania, tak i jubileuszowa uroczystość w SDK, stała się okazją do przypomnienia historii związku niewidomych.
- Minione stulecie okazało się dla nich przełomowe, a ogromną rolę w zmianie spojrzenia na człowieka niewidomego i słabowidzącego odegrały właśnie jednostki terenowe Polskiego Związku Niewidomych – przypominają organizatorzy rocznicy. _– Sieradzkie koło powstało w 1956 roku. Minęło od tego momentu tyle lat, że dzisiaj trudno jest określić, gdzie mieściła się jego pierwsza siedziba. Nie zachowały się także materiały archiwalne mówiące o pierwszym i kolejnych zarządach koła. Ale wiadomo, że przez 60 lat istnienia i działalności w jego życiu wydarzyło się wiele. Trudno porównywać minione działania z obecnymi, gdyż zmianie uległo wiele elementów, w tym ten najistotniejszy – mentalność ludzka. Tym, co łączy jest dostęp do książki mówionej. Wcześniej w postaci kaset magnetofonowych, teraz w różnych formatach. Z upływem lat zmieniała się oferta koła i profil jego działania. Ale priorytetem pozostaje cały czas szeroko pojęta rehabilitacja społeczna i zawodowa.
Jubileuszową uroczystość sieradzkiego PZN ozdobiły występy artystów działających pod szyldem SDK. Zasłużeni dla koła członkowie oraz osoby wspierające jego działalność otrzymały okolicznościowe wyróżnienia. Nie zabrakło także obowiązkowego tortu i toastu.
Obecnie biuro sieradzkiego koła PZN mieści się przy ul. Kościuszki 5. Osoby niewidome czy słabowidzące, które potrzebują informacji czy pomocy, zapraszane są tu w każdą środę w godz. 9-13. Można także skontaktować się meilowo pisząc pod adres [email protected] lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 725 464-000.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto