MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tym żył region kilkadziesiąt lat temu. Czytamy "Ziemię Sieradzką". Rok 1926. Zbrojne napady i Lutnia

Redakcja
Czytamy "Ziemię Sieradzką"
Czytamy "Ziemię Sieradzką" Fot. Anna Piestrzeniewicz
Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką". Proponujemy przeniesienie się w czasie. Na "Naszym mieście" będziemy publikować wybranek artykuły z "Ziemi Sieradzkiej", tygodnika społeczno-informacyjnego, który wychodził w naszym regionie przez całe 20-lecie międzywojenne.

Dziś prezentujemy artykuły z "Ziemi Sieradzkiej", z roku 1926 (numer 43). Artykuły drukujemy z zachowaniem tamtej pisowni.
Towarzystwo Muzyczne "Lutnia"
"Jednem z najstarszych i dobrze zasłużonych towarzystw jest Sieradzkie Towarzystwo Muzyczne "Lutnia". Podczas rządów obcych towarzystwa śpiewacze miały dużą oświatowo-patriotyczną misję i dlatego w zupełności zasłużyły sobie wdzięczność i sympatje ogółu.
Nasza "Lutnia" przez jakiś czas przechodziła powojenny kryzys, dzięki małemu zainteresowaniu się jej sprawami nawet u steru stojących jednostek i tem więcej przyjemnie zanotować jej ożywiona działalność: chór męski przedstawiający dziś poważną zbiorową jednostkę około 50 osób pracuje regularnie we wtorki i czwartki nad nowym programem, sekcja dramatyczna zbiera siły by też przypomnieć Sieradzanom miłe chwile spędzone na jej wieczorach, a dla szerszego Koła członków i wprowadzonych gości otwarto świeżo odrestaurowane pokoje dla wieczornych zebrań towarzyskich we wtorki i soboty".

Bandyci teroryzują mieszkańców wiosek
"Dwaj bandyci uzbrojeni w rewolwery i karabiny dokonali napadu na dom Antoniego Ciężkiego zamieszkałego we wsi Topolin, gminy Skomlin, powiatu wieluńskiego. Bandyci poprzez wybite kolbami karabinów okno wtargnęli do mieszkania Ciężkich i przygotowujących się do snu wieśniaków steroryzowali, domagając się wydania im posiadanego przez Ciężkiego rzekomo znacznej gotówki.
Steroryzowany wieśniak stawił bandytom opór, do tak rozgniewało ich, że kolbami pobili go do utraty przytomności poczem dopiero zajęli się poszukiwaniem gotówki. Nie znaleźli jej wszakże, bowiem żonie poturbowanego udało się wybiec przed chatę i wszcząć alarm. Bandyci w obawie przed schwytaniem nic nie zrabowali i zbiegli. Powiadomiona policja wszczęła za zbiegami energiczny pościg, w rezultacie którego jednego z bandytów ujęto. Okazał się nim być 27-letni Jan Kacperek mieszkaniec sąsiedniej wsi Skomlin, drugiemu zbirowi udało się zbiec. Pościg za nim trwa. Kacperka osadzono w więzieniu. Stanie od prawdopodobnie przed sądem doraźnym".

Dziękujemy za pomoc Muzeum Okręgowemu w Sieradzu oraz Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto