Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film Jakuba Piątka z Sieradza na Sundance Film Festival! Jak zaczynał przygodę z kinem? (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Prestiżowe wyróżnienie spotkało pochodzącego z Sieradza reżysera młodego pokolenia Jakuba Piątka. Jego film, stanowiący pełnometrażowy debiut sieradzanina, „Prime Time” będzie reprezentował jako jedyny polską kinematografię na jednym z najważniejszych świąt niezależnego kina - Sundance Film Festival.

Jak informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, „Prime Time” to debiutancki film Jakuba Piątka z Bartoszem Bielenią i Magdaleną Popławską w rolach głównych. Współfinansowana przez PISF produkcja, będzie miała na Sundance Film Festival swoją światową premierę, a będzie tam rywalizowała z dziewięcioma tytułami w konkursie filmów fabularnych World Cinema Dramatic. 
Powołane ponad 40 lat temu przez Roberta Redforda święto kina niezależnego – jak przypomina PISF - stało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. - Tu kariery zaczynali Quentin Tarantino, Steven Soderbergh, Darren Aronofsky czy Jim Jarmusch, a filmy takie jak „Reservoir Dogs”, „Little Miss Sunshine” i „Whiplash” zwróciły uwagę szerokiego grona odbiorców. To tam cztery lata temu nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu”, a w 2019 roku uhonorowana została Krystyna Janda za rolę w „Słodkim końcu dnia” Jacka Borcucha.
Kolejna edycja odbędzie się od 28 stycznia do 3 lutego 2021 roku. Filmy pokazywane będą online oraz na specjalnych pokazach w kinach samochodowych i studyjnych na terenie USA. 
„Prime Time” – jak przybliża PISF - to trzymający w napięciu dramat psychologiczny. - Uniwersalna historia o jednostce stłamszonej przez system, która rzuca w jego stronę ponadczasowe „oskarżam”. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, by opowiedzieć o pokoleniu uformowanym przez doświadczenia lat 90. To głos z przeszłości opowiadający o nierównościach społecznych, podziale na lepszych i gorszych, braku nadziei, populizmie, egoizmie. Sebastian dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego i żąda czasu antenowego podczas największej oglądalności. Bierze zakładników: prezenterkę i ochroniarza, ale nie chce okupu. Chce powiedzieć coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko. Premiera kinowa filmu planowana jest na jesień 2021 roku. 

Jak Jakub Piątek "wskrzeszał" kino w Sieradzu?

A wielka fascynacja kinem Jakuba Piątka eksplodowała prawie 20 lat temu, gdy w swoim rodzinnym mieście postanowił założyć nieformalny Dyskusyjny Klub Filmowy „subiektyw”. - Gdy byłem w liceum ostatnie kino zamieniono na - nomen omen - lumpex i postanowiliśmy się zbuntować w ten sposób przeciwko temu. Puszczaliśmy filmy, które lubiliśmy, trochę klasyki, i o tym rozmawialiśmy, co mam nadzieję, że doprowadziło do powrotu kina w Sieradzu – _wspomina tamten czas Jakub.
Jak przyjmuje obecny sukces?
- To jest dosyć nierealistyczne – _przyznaje Jakub Piątek, który w tamtym czasie miał okazję pisać na łamach tygodnika „Nad Wartą” jako „młode pióro”.
A my pisaliśmy o kolejnych przedsięwzięciach „subiektywu”, wśród których największym wydarzeniem była wyjątkowa projekcja nagranego w Sieradzu pod koniec lat 50. ubiegłego wieku filmu „Miasteczko”. Odbyła się w teatrze, a w zamiarze twórców stała się nie tylko kulturalną ciekawostką, ale i okazją do szerszej dyskusji o powodach ucieczki młodych z Sieradza.

Obsada i twórcy filmu Jakuba Piątka

 
W roli głównej – jak informuje PISF - występuje Bartosz Bielenia, któremu partnerują Magdalena Popławska, Andrzej Kłak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dobromir Dymecki, Cezary Kosiński, Monika Frajczyk oraz Juliusz Chrząstowski. „Prime Time” to pełnometrażowy debiut reżyserski Jakuba Piątka – absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej, który ma na swoim koncie nagradzane filmy dokumentalne i krótkometrażowe: „Users”, „One man show” i „Matka”, który był pokazywany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach. 
Scenariusz do „Prime Time” napisał wspólnie z Łukaszem Czapskim. Autorem zdjęć jest Michał Łuka, kostiumy przygotowała Hanna Podraza, a scenografię Katarzynę Jędrzejczyk. Za montaż odpowiadają Jarosław Kamiński i Urszula Klimek-Piątek, za charakteryzację Janusz Kaleja, za muzykę Teoniki Rożynek, a za dźwięk Michał Fojcik i Bartłomiej Bogacki. W roli producenta debiutuje również Jakub Razowski, a producentem nadzorującym jest Krzysztof Terej. Za produkcję odpowiada Watchout Studio, koproducentem filmu są TVN i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dystrybutorem NEXT FILM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto