Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sokole przyrzeczenie 43 druhen i druhów w Sieradzu - ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Sokole przyrzeczenie 43 druhen i druhów w Sieradzu
Sokole przyrzeczenie 43 druhen i druhów w Sieradzu Archiwum Muzeum Okręgowego w Sieradzu, redakcji
27 lutego 2021 roku będziemy świętować 100-lecie oficjalnego założenia w Sieradzu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Z tej też okazji przypominamy więc niektóre wydarzenia sportowe z międzywojennego Sieradza. Otóż oficjalnie towarzystwo, któremu od samego początku aż do wybuchu II wojny światowej, szefował dr Marek Zaleski, założono 27 lutego 1921 roku.
Od samego początku istnienia dużą popularnością cieszyła się sekcja gimnastyczna, której kierownikiem był Henryk Sierosławski. Już w czerwcu 1921 roku jej członkowie, pokazali mieszkańcom miasta swoje umiejętności, podczas zabawy w parku miejskim. Ci i rusz zresztą organizowało potem pokazy nie tylko w Sieradzu, ale także w Kaliszu, Pabianicach, Warcie, czy Złoczewie.
W niedzielę 25 kwietnia 1926 roku miała miejsce niezwykle ważna uroczystość sokola w Sieradzu. Było to złożenie przyrzeczenia przez druhny i druhów. Przetrwał opis uroczystości który przytaczamy w całości z zachowaniem oryginalnej pisowni sprzed prawie 100 lat. „Rano o godz. 9-tej. wyruszyły z boiska wszystkie drużyny ćwiczebne oraz oddział Sokoła ze Smardzewa z prezesem , naczelnikiem i zarządem Gniazda na czele przy dźwiękach muzyki do kościoła parafialnego. Po nabożeństwie wygłosił do zebranych okolicznościowe kazanie członek zarządu Sokoła Ks. M.Szwabiński, poczem w pochodzie przez Rynek, ul. Warcką i alejkami nastąpił powrót na boisko. Na rozkaz naczelnika druha Sierosławskiego występują nowi członkowie na czoło uszykowanych drużyn, prezes gniazda dr. Zalewski w dłuższem przemówieniu podnosi znaczenie ćwiczeń gimnastycznych, a wskazując na cel pracy Sokoła, który się streszcza w słowach „Służba Ojczyźnie”, wznosi okrzyk na cześć idei sokolej. Po odczytaniu roty przyrzeczenia druhny i druhowie w liczbie 43 składają przyrzeczenie, przez podanie ręki prezesowi i wygłoszenie słowa „Przyrzekam...”, poczem pada komenda „baczność”, muzyka gra hymn sokoli, uroczystość przyrzeczenia skończona. Z powyższą uroczystością złożyła się 5-cio letnia rocznica założenia Sokoła w Sieradzu”.
Nieco później bo 14 czerwca 1925 roku przy Szosie Kaliskiej (obecnie POW) otwarto boisko, które funkcjonowało do połowy lat trzydziestych. Tego dnia poświęcono również sztandar Sokoła, który jest obecnie w Muzeum Jasnogórskim. Zachęcamy władze Sieradza do podjęcia starań, aby sztandar wrócił na „swoje” miejsce, czyli do grodu nad Wartą. Tu jest jego miejsce. Warto dodać, że od roku 1924 sieradzki Sokół miał już swoją orkiestrę. Gniazdo sieradzkie zdobyło się wówczas na duży wysiłek finansowy kupując za około 2.800 złotych instrumenty muzyczne. Orkiestra liczyła prawie 30 osób i uświetniała swoimi występami nie tylko uroczystości sokole, ale także miejskie i kościelne. Orkiestra koncertowała też w Łodzi, Zduńskiej Woli, Błaszkach, Szadku, Warcie i okolicznych miejscowościach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto