18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekreacyjnie i unijnie w Krzakach

Paweł Gołąb
Rekreacyjnie i unijnie w Krzakach
Rekreacyjnie i unijnie w Krzakach Fot. Seweryn Pietrucha
Rekreacyjnie i unijnie w Krzakach. Ambitna młodzież z tej wsi w gminie Brzeźnio nie zwalnia tempa i realizuje kolejny projekt za pieniądze pozyskane z unijnych funduszy. Organizatorzy swoim rówieśnikom przybliżają kultury innych europejskich krajów poprzez zajęcia kulinarne, teatralne czy taneczne.

Rekreacyjnie i unijnie w Krzakach. Swój najnowszy projekt młodzi społecznicy ze Stowarzyszenia Pracownia Inspiracji Kulturalnych, pod szyldem którego obecnie działają, przedstawiali w zabawowy sposób podczas spotkania „(re)kreacje w Krzakach” zorganizowanego w siedzibie strażaków z Krzaków. Głównym jego punktem była obywatelska gra wiejska, której celem była m.in. zachęta do udziału w wyborach do parlamentu Europejskiego, ale nie zabrakło i innych atrakcji. Był konkurs kulinarny „Ugotowani w Krzakach", puszczanie balonów z marzeniami, grillowanie, zajęcia plastyczne i spektakl teatralny w wykonaniu młodych aktorów. Na realizację projektu „Klasyka to sztuka”, który pod tym hasłem ruszył we wrześniu ubiegłego roku i potrwa do początku lipca tego roku, młodzi społecznicy z Krzaków pozyskali imponującą kwotę 4,6 tys. euro z unijnego programu „Młodzież w działaniu”.
Rekreacyjnie i unijnie w Krzakach. Młodzi krzaczanie działają już od 11 lat i po drodze zrealizowali wiele podobnych projektów aktywizujących miejscową społeczność. Jaką mają receptę na sukces?. – Plusem jest to, że mamy ciekawą nazwę naszej miejscowości – odpowiada lider społeczników z Krzaków Mateusz Konieczny. - Jest chwytliwa i to między innymi pozwala nam się wyróżnić, a potem wspólnie spotykać się, grać, fotografować czy malować. Fundamentem jest jednak zgrana grupa osób, które chcą coś wspólnie robić dla siebie i innych.
Jednocześnie Mateusz przyznaje, że krąg zainteresowanych w samej wsi się zamyka i młodzież z Krzaków postanowiła tym samym wyjść na zewnątrz. Zajęcia w ramach ostatniego projektu zawitały już do niedalekiego Barczewa czy Kliczkowa Małego. - Wychodzimy z Krzaków, bo chcemy aktywnością zarażać innych. Zdobywanie unijnych funduszy przychodzi z roku na roku trudniej, bo rośnie konkurencja ze strony coraz większej liczby podobnych stowarzyszeń, ale zachęcamy innych, żeby sami próbowali. Sam zresztą jeżdżąc po całej Polsce prowadzę szkolenia dla młodych ludzi w tym zakresie.
Mateusz Konieczny podobną działalność chce prowadzić także pod swoim bokiem zapowiadając na czerwiec tego roku „Inspirujące spotkania” w szkołach regionu. Zaplanowane są już cztery (Brzeźnio, Brąszewice, Wróblew i Złoczew), ale zgłaszać mogą się i kolejni. Wystarczy napisać na mail [email protected]. Spotkania są bezpłatne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto