Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Błaszki już w niedzielę 1 września. Na święcie plonów odbędą się koncerty Izabeli Trojanowskiej i Patrycji Markowskiej

Redakcja
Rolnicy z gminy Błaszki w najbliższą niedzielę dziękować będą za zebrane plony. Dożynki gminne odbędą się na Stadionie Miejskim w Błaszkach.

Dożynki gminne w Błaszkach, to cała masa atrakcji. Po części obrzędowej będą też muzyczne gwiazdy. Na scenie zobaczymy m.in. Izabelę Trojanowską oraz Patrycję Markowską.

Zbiórka uczestników niedzielnych dożynek wyznaczona została na Rynku w Błaszkach na godz. 13.20. Stamtąd nastąpi przemarsz dożynkowego korowodu na błaszkowski stadion, gdzie o godz. 14 odprawiona zostanie dziękczynna msza dożynkowa. Oficjalne otwarcie dożynkowych uroczystości o godz. 15.

Na godz. 17.30 organizatorzy zaplanowali koncert zespołu Izabeli Trojanowskiej. Artystka w latach 80. XX wieku nawiązała współpracę z Budką Suflera. Lider zespołu, Romuald Lipko, zaczął komponować dla Izabeli Trojanowskiej piosenki (do tekstów Andrzeja Mogielnickiego), które stały się przebojami. Pierwszą piosenkę, „Tyle samo prawd ile kłamstw”, gwiazda tegorocznych dożynek zaprezentowała w programie Fonogama, gdzie Trojanowska otrzymała nagrodę publiczności. Tym samym utworem zdobyła pierwsze miejsce w Radiowym Studio Gama. Na 18. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej artystka wykonała utwór „Tyle samo prawd ile kłamstw” oraz wylansowała kolejny przebój - „Wszystko czego dziś chcę”.

O godz. 19.30 powinien rozpocząć się koncert Patrycji Markowskiej. Podczas jej dożynkowego występu nie powinno zabraknąć utworu „Świat się pomylił”, za który artystka w czerwcu 2007 r. zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Premiery” oraz nagrodę dziennikarzy na 44. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Najpopularniejsze przeboje Patrycji Markowskiej, córki Grzegorza Markowskiego- wokalisty rockowego zespołu Perfect, to: „Świat się pomylił”, „Księżycowy”, „Hallo, Hallo”, czy „Jeszcze raz”. Patrycja Markowska występuje na scenie wraz z zespołem, który tworzą: Jerzy Runowski, Radosław Owczarz, Marcin Koczot, Rafał Sędek oraz Adrian Szczotka. Po koncercie Patrycji Markowskiej, około godz. 21, rozpocznie się zabawa taneczna z DJ Piotrem.

Podczas dożynek w Błaszkach nie zabraknie konkursów z nagrodami dla osób, które wezmą udział w imprezie. Organizatorzy zapraszają na prezentację oraz degustację potraw regionalnych. Wieluński Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza na dożynki przygotował wystawę królików rasowych oraz drobiu ozdobnego.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych uczestników dożynkowych uroczystości. Dla dzieci przygotowane zostanie wesołe miasteczko oraz specjalne animacje. Dorośli z kolei będą mogli podziwiać paradę motocyklistów. Będzie też można wziąć udział w szczytnej akcji zbiórki krwi oraz przyłączyć się do Dnia Dawcy Szpiku.

Na dożynki gminne do Błaszek zapraszają burmistrz Błaszek Piotr Świderski, dyrektor Centrum Kultury w Błaszkach oraz starostowie dożynek, o których szerzej informujemy w materiale obok.

Oni będą pełnić rolę dożynkowych starostów:

Honory starościny dożynek będzie pełnić Renata Buda. 40-latka wspólnie z mężem Jackiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 14 ha w miejscowości Sędzimirowice. Wychowują troje dzieci: dwie córki, Aleksandrę i Oliwię oraz syna Marcela. Budowie zajmują się głównie uprawą szkółki drzew i krzewów owocowych (rocznie produkują ok 35 tys. drzewek), a także pszenicy i warzyw kapustnych. A że gospodarstwo rolne to ciągła inwestycja, starają się pozyskiwać unijne fundusze na modernizację i poszerzenie produkcji. Pani Renata aktywnie angażuje się w życie społeczne. Działa w Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sędzi-mirowicach, na rzecz sołectwa Sędzimirowice oraz w stowarzyszeniu „Współczesne Gospodynie”, które w lipcu br. brało udział w VII edycji Smaków LGD w gminie Szczytniki i zajęło pierwsze miejsce w konkursie. Reprezentowanie współczesnych kobiet polskiej wsi jest dla niej ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Ma nadzieje, że nie zawiedzie zaufania jakim ją obdarzono i podoła odpowiedzialnej funkcji.

Starostą będzie 48-letni Waldemar Bartos, który jest absolwentem technikum rolniczego w Wojsławicach. Wraz z żoną Justyną prowadzi gospodarstwo rolne w Równej o powierzchni 40 ha, z czego 26 to grunty własne, a reszta dzierżawa. Uprawia głównie ziemniaki wczesne i warzywa kapustne oraz cebulę. Ma dwoje dzieci Aleksandrę i Adama. Córka studiuje matematykę na Politechnice Wrocławskiej, a syn ukończył studia na SGGW w Warszawie i w przyszłości planuje przejąć gospodarstwo. W wolnych chwilach pan Waldemar interesuje się sportem, w szczególności siatkówką.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto