Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Nowy tryb ich wydawania budzi kontrowersje. Czemu?

Paweł Gołąb
Karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Nowy tryb ich wydawania budzi kontrowersje. Czemu?
Karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Nowy tryb ich wydawania budzi kontrowersje. Czemu? Fot. Paweł Gołąb
Zamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Ustawowo zmieniono tryb ich wydawania oraz wygląd i nawet ci, którzy mają wydany ten dokument na czas nieokreślony muszą starać się o uprawnienia od nowa. A to oznacza gehennę związaną z dostarczeniem dokumentacji medycznej z przebiegu całego leczenia i wizytę u orzecznika. Niektórzy, jak jeden z sieradzkich inwalidów, czują się poniżeni, ale postanowili machnąć ręką, bo nie chcą ponownie wchodzić w tryby urzędniczo-lekarskiej machiny, by nie tracić nerwów i zdrowia.

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych. - Nie dosyć, że niepełnosprawny człowiek musi na co dzień borykać się z chorobami, to jeszcze tak umila mu się życie – nie kryje gorzkiej ironii nasz czytelnik, który już po pierwszej wizycie w sprawie wydania nowej karty złożył broń w walce o ponowne wydanie dokumentu. To w nowej formie będzie bardziej uszczegółowione, bo zaopatrzone w zdjęcie uprawnionego.
O potrzebie wydania nowej karty (według zasad obowiązujących od 1 lipca tego roku) sieradzanin dowiedział się przypadkowo. – Poszedłem zapytać do starostwa o szczegóły i zdębiałem. Okazało się, że muszę przedstawić cała historię choroby z kilku ostatnich lat – relacjonuje czytelnik. - Ale to przecież nie jest takie proste. Ja sam chodzę do pięciu specjalistów z różnych szpitali i ciężko to wszystko zebrać. Nie rozumiem zresztą w ogóle takich wymagań. Jestem na rencie od 27 lat, a kartę parkingową uprawniającą mnie do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych wydano mi 8 lat temu na czas nieokreślony. To co, nagle tak od ręki ozdrowiałem? Mogę zrozumieć, że wedle nowych wymogów procedura obowiązuje tych, którzy o ten przywilej starają się od nowa, ale w takim przypadku jak mój powinno to pójść z automatu. Nie wiem, co to wszystko ma na celu. Chyba tylko to, żeby zatruć ludziom życie. Po tym co usłyszałem przestało mi na tym zależeć. Rezygnuję, bo nie chcę przechodzić przez to wszystko.
Niezadowoleni ze zmian muszą się jednak z nimi pogodzić. Jak przekonuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu Krystyna Marcińczak, nie ma mowy od odstępstw od przyjętej procedury. – Nowe zasady zostały wprowadzone odgórnie i w żaden sposób nie możemy ich oceniać czy zmieniać – wskazuje informując przy tym, że zmiany w wydawaniu kart podyktowane były nieprawidłowościami w ich użytkowaniu. Dokument wykorzystywały bowiem osoby zdrowe, w ekstremalnych przypadkach nawet po śmierci uprawnionego.
W tej sytuacji dla niezadowolonych jedyny pozytyw to przedłużenie terminu ważności obecnych kart parkingowych. W pierwszej wersji te już wydane miały obowiązywać tylko do końca listopada tego roku. Ostatecznie ten czas wydłużono do końca czerwca przyszłego roku.
Jakie były powody wprowadzenia zmian? Czemu całą procedurę przechodzić muszą nawet te osoby, które dotychczasowe karty miały wydane na czas nieokreślony i czy w tym przypadku nie wystarczyłaby prostsza weryfikacja zamiast zbieranie od nowa pełnej dokumentacji i kierowanie tych osób do orzecznika? Czy ze względu na wydłużenie terminu przewidywane są może jakieś zmiany w procedurze ułatwiające w podobnych przypadkach wyrobienie nowego dokumentu? O to zapytaliśmy ministerstwo. Co usłyszeliśmy?
- Projekt ustawy był projektem komisyjnym. Proces legislacyjny trwał ponad 15 miesięcy. W głosowaniu w Sejmie ustawa została przyjęta niemal jednomyślnie (438 posłów za, 1 poseł wstrzymał się od głosu), a zgodnie z uzasadnieniem do projektu miał on na celu wyeliminowanie przypadków posługiwania się kartą parkingową przez podmioty do tego nieuprawnione, co było postulowane przez organizacje pozarządowe, policję i straże gminne, a także samorządy - _odpowiedziało nam Biuro Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Biuro wskazało także szczegóły wprowadzanych zmian (niektóre z nich – patrz ramka). Jak wynika z wyjaśnień, każda osoba niepełnosprawna (z małymi wyjątkami) mająca stosowne orzeczenie, aby ubiegać się o wydanie karty parkingowej, od 1 lipca tego roku musi legitymować się orzeczeniem już takim, które mówi i o uprawnieniach do posiadania dokumentu.
- Ponieważ ustawodawca nie określił odrębnego trybu wydawania tego rodzaju orzeczeń - co może wynikać z faktu, że zmiana ta dotyczy zarówno osób posiadających już orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jak też osób, które tego rodzaju orzeczeniem się nie legitymują i którym kartę parkingową wydano np. na podstawie orzeczenia o niezdolności do pracy, co mogłoby z kolei wiązać się z zarzutem nierównego traktowania podmiotów - orzekanie dla celów ubiegania się o wydanie karty parkingowej odbywa się na zasadach ogólnych. Należy przy tym pamiętać, iż osoby te otrzymują takie samo rodzajowo orzeczenia, zawierające wszystkie wymagane elementy, jak osoby ubiegające się np. o ponowne ustalenie statusu osoby niepełnosprawnej ze względu na wygaśnięcie dotychczasowego orzeczenia, dzięki czemu mogą korzystać z pełnego zakresu uprawnień wynikających z treści wydanego orzeczenia –_ kwituje biuro.

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Jakie nowe zasady?

Jak informuje Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Sieradzu (pl. Wojewódzki 3, pok. 318) podstawą prawną nowego trybu wydawania kart parkingowych jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 czerwca 2014 roku w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. Uściśla ono, że:
Kartę parkingową osobie niepełnosprawnej wydaje się na podstawie złożonego osobiście w siedzibie Zespołu stosownego wniosku, do którego zostanie dołączony dowód uiszczenia opłaty i fotografia.
Składając wniosek przedstawia się do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Za osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 18 roku życia oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo, wniosek składa rodzic lub opiekun prawny na podstawie stosownych dokumentów.
Imienna karta jest wydawana na czas ważności orzeczenia, jednak nie dłużej niż na 5 lat (np. w przypadku orzeczeń wydanych na stałe).
Opłata za wydanie karty parkingowej wynosi obecnie 21 zł.
Ważne karty parkingowe wydane na starych zasadach (przed 1 lipca 2014 r.) będą obowiązywać wyłącznie do dnia 30 czerwca 2015 roku.
Wszystkie osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie wydane przed 1 lipca 2014 roku (za wyjątkiem wcześniejszych o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności mające przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 05-R, 10-N lub 04-O) celem otrzymania karty parkingowej na nowych zasadach muszą ponownie wystąpić do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Sieradzu z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia.
Osoby posiadające orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności nie będą uprawnione do otrzymania karty parkingowej.
Wszelkie szczegółowe informacje uzyskać można w siedzibie Zespołu lub telefoniczni epod nr (43) 822-03-69 lub 822-05-01 wew. 318.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto