MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica zamordowania 12 żołnierzy KWP. Uroczystości w Bąkowej Górze. FILM, ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Bąkowej Górze odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą zamordowania 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Uroczystość w Bąkowej Górze

W sobotę, 18 maja, w Bąkowej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zamordowania 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, skazanych przez służby Urzędu Bezpieczeństwa w 1946 roku na śmierć.

Do zbrodni doszło w nocy z 9 na 10 maja 1946 r. 12 skazanych na śmierć żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (biorących udział w akcji uwolnienia więźniów z aresztu w Radomsku, przeprowadzonej w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r.) zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy PUBP w Radomsku. W sobotę, 18 maja, upamiętniono ofiary tej zbrodni. W ich intencji odprawiona została uroczysta msza.

- Z 17 żołnierzy KWP schwytanych po akcji na Radomsko Sąd Doraźny skazał na śmierć 12 z nich. Zostali zamordowani w sposób niezwykle brutalny 9 na 10 maja 1946 roku. Zwłoki pomordowanych zostały przewiezione przez komunistów w okolice Bąkowej Góry i porzucone w dole po niemieckim bunkrze, gdzie po kilku dniach zostały odnalezione - opowiada Paweł Wąs z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Na uroczystość zaprosili Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, poseł Anna Milczanowska, prezydenci Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska, wój gminy Ręczno oraz 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli m.in. posłowie Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz, szefowie samorządów, przedstawiciele organizacji kombatanckich, przedstawiciele policji i straży pożarnej, rodziny zamordowanych.

- Jak przekazywała mi mama, byli strasznie męczeni. Wbijali im gwoździe, zrywali paznokcie… Cierpienie nie do opisania. Do dziś mam taki obraz, jak mama płakała przez lata. I ona mi powiedziała: córko, doczekasz się, jak będą im stawiać pomniki – wspomina Barbara Stankiewicz, siostrzenica Jana Rogulki „Grota”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto