Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żydowskie macewy odkryto podczas budowy drogi w gminie Błaszki ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Żydowskie macewy odkryto podczas budowy drogi w gminie Błaszki
Żydowskie macewy odkryto podczas budowy drogi w gminie Błaszki Fot. Czytelnik
Podczas budowy drogi pomiędzy Błaszkami, a Maciszewicami, na przepuście w miejscowości Adamki-Felinka odkryto pozostałości macew, czyli płyt nagrobnych z cmentarza żydowskiego, najprawdopodobniej z Błaszek. Prace budowlane zostały wstrzymane.

- Na przepuście drogowym w miejscowości Adamki-Felinka rzeczywiście odkryto podczas prac budowlanych pozostałości żydowskich macew - mówi burmistrz Błaszek Piotr Świderski. - Z relacji świadków wynika, że pochodzą one z nieistniejącego już kirkutu błaszkowskiego. Podczas okupacji Niemcy użyli macew do naprawy tegoż przepustu, który został uszkodzony. Nadzór nad miejscem przejął wojewódzki konserwator zabytków. Potwierdzam, że prace wstrzymano.

Dodajmy, że po cmentarzu żydowskim w Błaszkach nie ma śladu.
W związku z wstrzymaniem prac konieczne będzie uruchomienie tymczasowego utwardzonego dojazdu do miejscowości Adamki-Felinka.

Na początku XX wieku Błaszki zamieszkiwało 5370 osób, w tym 3324 Żydów. W międzywojennych Błaszkach zajmowali się głównie handlem, prowadzili także składy i hurtownie. Trudnili się również krawiectwem, skupowaniem i przetwarzaniem skór. W roku 1920 założyli oddział Związku Rzemieślników Żydów w Polsce. Społeczność żydowska w Błaszkach miała bożnica przy ul. Bożnicznej (obecnie ul. Mleczarska), wybudowaną pod koniec XIX wieku, cztery domy modlitwy, rzeźnia koszerną i łaźnię rytualną. Wybuch II wojny światowej zakończył dzieje społeczności żydowskiej w Błaszkach. Pod koniec grudnia 1939 roku zostali wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa, głównie do dystryktów warszawskiego i lubelskiego. Nieliczni przedostali się do Warszawy, Łodzi, niektórym udało się zbiec do Związku Radzieckiego.Większość zginęła w komorach gazowych Bełżca, Treblinki, Majdanka i Sobiboru.
Po zakończeniu II wojny światowej do miasta Żydzi nie powrócili. Wyjechali do Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady. Jedna rodzina zamieszkała w Australii.

Żydowskie macewy odkryto podczas budowy drogi w gminie Błaszki

Żydowskie macewy odkryto podczas budowy drogi w gminie Błaszki ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto