Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie jak wygląda Areszt Śledczy od środka - ZDJĘCIA

Redakcja
Zobaczcie jak wygląda Areszt Śledczy od środka
Zobaczcie jak wygląda Areszt Śledczy od środka Fot. Anna Kaczmarz
Zobaczcie jak wygląda od środka Areszt Śledczy Kraków Podgórze. Obiekt przy ul. Czarnieckiego 3 został zamknięty 31 marca 2018 roku. Obecnie stoi pusty i jest w gestii Instytutu Pamięci Narodowej.

Budynek powstał w 1905 roku jako gmach Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza. Podczas okupacji niemieckiej okupacji, budynek był miejscem aresztu i torturowania Polaków, członków ruchu oporu, przede wszystkim Armii Krajowej.

Po II wojnie światowej przez pewien czas budynek był wykorzystywany przez władze komunistyczne jako więzienie polityczne. Od 1971 roku obiekt był w dyspozycji służby więziennej i stanowił oddział Aresztu Śledczego, którego główna siedziba znajduje się przy ul. Montelupich. Sam budynek główny w 1996 roku trafił na listę obiektów zabytkowych.

W podgórskim areszcie przy ul. Czarnieckiego powstała piosenka „Czarny chleb i czarna kawa”. Napisał ją w 1974 roku Jerzy Warzyński. Do więzienia trafił za śpiewanie antykomunistycznych piosenek pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Wystarczyłaby grzywna, ale 19-letni student AWF nie miał zbytnio pieniędzy, stąd karę zamieniono na 72 dni aresztu. Pochodzący z muzykalnej rodziny osadzony zaczął tworzyć w celi piosenki. Gdy strażnicy zniszczyli mu wszystkie teksty, podjął się nieudanej próby samobójczej. Po odratowaniu w konsekwencji napisał „Czarny chleb i czarną kawę”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto