Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znam swój język ojczysty. Konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu rozstrzygnięty (fot)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
O tytuł „Mistrza języka polskiego” z inicjatywy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu rywalizowała młodzież z terenu powiatu sieradzkiego. Podsumowanie konkursu, „Znam swój język ojczysty”, który ze względów epidemiologicznych w tym roku odbył się on-linowo, połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom nastąpiło dzisiaj w PBP.

Jak informuje PBP w Sieradzu, swoich sił spróbowało trzydziestu ośmiu uczniów z piętnastu szkół z powiatu sieradzkiego. Tegoroczna edycja konkursu organizowanego, by uczcić Światowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, różniła się od poprzednich. Ponieważ placówka nie mogła zaprosić uczestników do biblioteki, przygotowano quiz w aplikacji Kahoot!
Na uczestników czekało na początek trzydzieści pytań ułożonych przez znane i cenione sieradzkie polonistki panie Ewę Jaśkiewicz i Wiesławę Kruszek. - Naszym zdaniem pytania były dość łatwe – mówi pani Ewa. - Uczestnicy mieli jednak kłopoty z prawidłowymi odpowiedziami na niektóre z nich. Najtrudniejsze okazało się to o dopełniaczową formę nazwiska Lato. Prawidłowych odpowiedzi udzieliło tylko 15 procent uczestników. Trzeba pamiętać, że wszystkie nazwiska w języku polskim odmieniamy, w tym wypadku mówimy: kogo? czego nie ma? – Laty.

Jak zaznacza PBP, niezbędna była wiedza ze wszystkich zagadnień związanych z językiem polskim, by udzielić prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania. - Dotyczyły one głównie zagadnień związanych z poprawnością użycia języka polskiego. Zauważamy, że posługiwanie się nim stwarza wielu Polakom coraz większe problemy. Widzimy to również w mediach. Zależało nam na tym, żeby uczniowie zetknęli się z wieloma aspektami języka, mieliśmy więc zagadnienia fleksyjne, było słowotwórstwo, były związki frazeologiczne, ortografia, a nawet interpunkcja. Z nią jest niestety kiepsko, co zauważyłyśmy przede wszystkim sprawdzając prace pisemne. Albo było przecinków za dużo, w nieodpowiednich miejscach, albo nie było ich w ogóle - mówi Wiesława Kruszek.

Po ukończeniu testu, uczestnicy przystąpili do drugiego zadania, które polegało na napisaniu krótkiego tekstu na temat: „Ciągle ten głaz muszę toczyć pod górę" - opis przeżyć wewnętrznych Syzyfa. Na jego wykonanie mieli pół godziny.

Kto okazał się najlepszy w konkursie?

Zwycięzcą konkursu okazał się Franciszek Ługowski, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Triumfator otrzymał Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler, a dla swojej szkoły statuetkę „Mistrz języka polskiego”, którą odebrała jego polonistka Dorota Błaszczyk.

- Chciałem przetestować swoją wiedzę, sprawdzić na ile mnie stać. Zawsze dobrze sobie radziłem z językiem polskim i pomyślałem, że może mi się uda – mówi zwycięzca.

Drugie miejsce zajęła Liwia Obała, uczennica Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie.

- Konkurs był dość trudny. Szczególnie niektóre pytania z quizu były trudne i musiałam się chwilę zastanowić, żeby udzielić poprawnej odpowiedzi. To, że liczył się również czas przejścia testu, był dodatkowym utrudnieniem. - przyznaje Liwia i dodaje – Jednak lubię pisać, lubię język polski, dlatego chciałam spróbować swoich sił. Lubię też czytać i to też mi pomogło.

Trzecią lokatę wywalczył Dawid Jankowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu.
PBP dziękuje Januszowi Fenglerowi, właścicielowi firmy ORTUS, za ufundowanie nagród, w tym tabletu – Nagrody Specjalnej im. Iwony Matejko-Fengler

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto