Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zendran: Wielkanoc to nie tylko gotowanie i sprzątanie

Ewa Chojna
Wielkanoc to szczególny czas dla osób wierzących. W Kościele katolickim oczekujemy na zmartwychwstanie Jezusa, ale zanim radość wypełni serca, jesteśmy świadkami jego męki i śmierci na krzyżu.

Wprawdzie te święta nie są tak bardzo widoczne, szczególnie na sklepowych wystawach, ale księża nie ukrywają, że coraz mniejsza liczba wiernych wie, na czym powinny polegać święta Wielkiej Nocy.

– Wielkanoc powinna być u nas nie tylko pod postacią gotowania, sprzątania, mycia okien i malowania jajek – mówi ks. Rafał Zendran, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Głogowie. – Jeśli tak jest, to po prostu jest za słabe. Jeśli ktoś skupi się tylko i wyłącznie na jedzeniu i porządkach, nie będzie w stanie usłyszeć tego końcowego Alleluja! Właśnie po to są obchody liturgii Triduum Paschalnego, od męki Chrystusa, poprzez jego śmierć, do zmartwychwstania – dodaje ksiądz Rafał Zendran.

Triduum Paschalne, czyli trzy dni poprzedzające Wielkanoc, rozpoczyna się w Wielki Czwartek. W tym dniu może być sprawowana rano tylko jedna ofiara eucharystyczna, Msza Krzyża Świętego, która kończy okres Wielkiego Postu.

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych, okazując w ten sposób szacunek dla Jezusa Chrystusa, który oddał swoje życia na krzyżu za grzechy całego świata. To dzień, który powinniśmy spędzić w skupieniu i powadze. W piątek organizowane są drogi krzyżowe.
Szczególna droga krzyżowa odbędzie się w Głogowie. Organizator – parafia Świętego Mikołaja zaprasza wszystkich mieszkańców miasta do wspólnej modlitwy po zakończonej liturgii Wielkiego Piątku.

Droga krzyżowa odprawiona zostanie w intencji dzieci, młodzieży, małżonków i wszystkich rodzin Głogowa.

Rozpoczęcie nastąpi w fosie miejskiej o godz. 20.30. Poszczególne stacje będą rozmieszczone wzdłuż całej fosy, a stacje: śmierć Jezusa na krzyżu, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu będą miały miejsce w ruinach kościoła św. Mikołaja. Organizatorzy proszą o za-branie ze sobą świec.

– Boję się, że nie wszyscy doświadczają piękna tej liturgii. Wielu przychodzi poświęcić jajka i na tym koniec, a te jajka i zajączki to przestawienie pewnych wartości – mówi ks. Zendran.
W Wielką Sobotę wierni modlą się przy Grobie Pańskim, rozważają mękę i śmierć Syna Bożego, by już w Wielką Niedzielę cieszyć się, że Jezus Chrystus zmartwychwstał.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto