Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Męcińskich w Działoszynie odzyskał blask

Marek Mikulski
Odnowiony zamek w Działoszynie uzyskał ostatnio nagrodę publiczności w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich
Odnowiony zamek w Działoszynie uzyskał ostatnio nagrodę publiczności w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich
Malowniczo położony nad Wartą Działoszyn od kilku miesięcy może poszczycić się odnowionym z pietyzmem zabytkiem. Zespół parkowo-pałacowy, odrestaurowany dzięki unijnym funduszom, ma szansę stać się ważnym ośrodkiem ...

Malowniczo położony nad Wartą Działoszyn od kilku miesięcy może poszczycić się odnowionym z pietyzmem zabytkiem. Zespół parkowo-pałacowy, odrestaurowany dzięki unijnym funduszom, ma szansę stać się ważnym ośrodkiem informacji turystycznej, a miasto bazą wypadową dla odwiedzających Załęczański Park Krajobrazowy.

Działoszyn leży na Wyżynie Wieluńskiej w odległości około 100 km od Łodzi. Wokół znajdują się najsłynniejsze atrakcje turystyczne regionu: jaskinia Ewy, przełom Warty, Żabi Staw, Góra św. Genowefy, wapienniki i kamieniołomy.

Zamek w Działoszynie to najciekawszy zabytek miasta. Wybudował go w XVI w. Andrzej z Kurozwęk Męciński, absolwent uniwersytetu w Lipsku, kasztelan wieluński i poseł na sejm. W końcu XVII wieku jego potomek, Stanisław Męciński, rozbudował dwór, założył ogród francuski oraz winnicę. Bywał tu nawet król Stanisław August Poniatowski, szkolny kolega Stanisława Męcińskiego, miłośnik sztuki. W pokojach zwanych królewskimi znajdowały się obrazy malowane przez Bacciarellego, portrety rodziny królewskiej i popiersia monarchów. Działoszyn był wówczas centrum gospodarczo-kulturalnym, słynął również z tolerancji dla różnych wyznań.

Nikt nie zbadał do końca rozległych zamkowych piwnic. Legenda powtarzana do dziś wśród mieszkańców Działoszyna mówi o podziemnym korytarzu, ciągnącym się aż do kościoła pw. Marii Magdaleny. Czeka on na swego odkrywcę.

Dzierżawcy i właściciele obiektu w II połowie XIX w. doprowadzili do upadku majętności. Dwór popadł w ruinę. Podczas wojen światowych pałac uległ dalszemu zniszczeniu. Po wojnie przez lata mieściły się tu placówki oświatowe.

Obecnie w pachnącym nowością pałacu siedzibę znalazły: Powiatowy Ośrodek Kulturalny, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Centrum Informacji Turystycznej. Do wykorzystania są sale konferencyjne, na poddaszu można oglądać galerię z dziełami ludowych twórców albo odpocząć w odnowionym parku ze stylizowanymi latarniami i ławeczkami. Zamek można zwiedzać codziennie w godz. 8 - 17, w soboty i niedziele od 16 do 21.

W obiekcie nie ma miejsc noclegowych, ale zapewniają je zajazdy "VIP" na terenie Działoszyna oraz "Malibu" w Zalesiakach (pokoje dla 1 - 2 osób oraz apartamenty, ceny od 50 do 150 zł za dobę, na miejscu restauracja, bar i parking), a także Dom Pomocy Społecznej w pobliskich Bobrownikach.

Działoszyn leży na trasie oznakowanego kolorem czerwonym pieszego Szlaku Jury Wieluńskiej i zielonego, rowerowego szlaku Działoszyńskiego Przełomu Warty.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto