18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagospodarowanie zbiornika Smardzew. Trzy samorządy podjęły współpracę w tej sprawie

Paweł Gołąb
Zagospodarowanie zbiornika Smardzew. Plany mówią o budowie dróg i infrastruktury turystycznej
Zagospodarowanie zbiornika Smardzew. Plany mówią o budowie dróg i infrastruktury turystycznej Fot. Paweł Gołąb
Zagospodarowanie zbiornika Smardzew. Został zrobiony pierwszy krok w tym kierunku. To podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie, który sygnowali dzisiaj (piątek 4 października) szefowie trzech samorządów: powiatu sieradzkiego, gminy Wróblew i gminy wiejskiej Sieradz. Porozumienie ma pozwolić na skuteczniejsze staranie się o dofinansowanie z unijnych funduszy, by pobudować drogi dojazdowe i infrastrukturę turystyczną wokół oddanego niedawno do użytku zbiornika wodnego.

Zagospodarowanie zbiornika Smardzew. Jaki jest cel porozumienia? - W ten sposób wyprzedzamy nieco bieg historii. Podpisanie listu intencyjnego to zjednoczenie sił przed nowym rozdaniem unijnych funduszy w najbliższych latach. Pozwoli nam skuteczniej wystąpić o te pieniądze, bo przy ich rozdziale partnerstwo przy danej inwestycji to dodatkowy atut – uzasadnia starosta sieradzki Dariusz Olejnik.
A wspomniane samorządy chcą się bić o dużą kasę, bo koszt planowanych inwestycji liczony jest na 25 mln zł. Projekt zakłada bowiem modernizację całego odcinka powiatowej drogi, która zaczyna się ul. Reymonta w Sieradzu, a kończy wjazdem do Charłupi Wielkiej. W sporym fragmencie jest gruntowa, można więc mówić, że w części jej budowa będzie prowadzona od nowa. Prócz jezdni ma powstać chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie. Wspomniane wiejskie gminy zadbać mają natomiast głównie o infrastrukturę turystyczną: budowę plaż, stanic kajakowych czy wypożyczalni sprzętu wodnego. Planowany jest ponadto tzw. ciąg pieszo-rowerowy okalający cały zbiornik.

- Nie chcemy, żeby powstały niedawno zbiornik poszedł w zapomnienie jak to się stało z Jeziorskiem, gdzie były wielkie plany z nim związane, ale spełzły na niczym - dopowiada starosta.

Wójt gminy Wróblew Tomasz Woźniak przytakuje. – Zbiornik Smardzew teraz pełni funkcję retencyjno-przeciwpowodziową. Chcemy, by miał także charakter rekreacyjny, ta inicjatywa jest więc bardzo trafiona.
Wójt gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak podkreśla natomiast, że projekt pozwoli na doskonałe uzupełnienie przeprowadzonych już w tej gminie inwestycji. Jak budowa w ramach schetynówek drogi w Kłocku oddanej do użytku przed dwoma laty, która dochodzi do Reymonta w okolicach nowopowstałego ronda (przy obwodnicy S8). Ale pozostał jeszcze jeden podobny wyjazd z tej wsi, który dzięki projektowi może z gruntówki zmienić się w asfaltówkę.
Wicestarosta sieradzki Zbigniew Krasiński przypomina natomiast, że powiat przebudowuje w okolicy most na rzece Myi. – To wszystko stwarza szansę nie tylko na wykorzystanie turystyczne całej okolicy, ale rozwój mieszkalnictwa w tym rejonie czy przedsiębiorczości.

Zagospodarowanie zbiornika Smardzew. Jakie koszty samorządów?

Unijnych funduszy inicjatorzy chcą szukać w najbliższym rozdaniu pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dysponowanego przez marszałka województwa łódzkiego. Zakładając, że podobne projekty nadal będą mogły liczyć na dofinansowanie rzędu 80 proc., samorządowcy zakładają, iż z ich strony łączne koszty zamkną się kwotą 5 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto