Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy poniemiecki bunkier wpisany do ewidencji zabytków częściowo rozebrany FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Poniemiecki bunkier wpisany do ewidencji zabytków rozbierany
Poniemiecki bunkier wpisany do ewidencji zabytków rozbierany Fot. Michał Kowalski
Poniemiecki bunkier z czasów II wojny światowej, wpisany do rejestru zabytków, a znajdujący się na niezamieszkałej prywatnej posesji, został częściowo rozebrany.Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wydał na to zgody. Sprawę wyjaśnia sieradzka policja.

- To prawda, policja prowadzi postępowanie w związku ze zgłoszeniem dotyczącym rozbiórki zabytkowego bunkra znajdującego się na prywatnej działce w gminie Sieradz - mówi asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. - Na miejscu przeprowadzone zostały już czynności z udziałem inspektora służb ochrony zabytków. Postępowanie prowadzone jest pod kątem sprawdzenia czy rozbiórka prowadzona jest legalnie i czy nie doszło do przestępstwa zniszczenia lub uszkodzenia zabytku. Czyn taki zagrożony jest kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Dodajmy, że rozbiórkę po interwencji okolicznych mieszkańców, wstrzymano, choć część bunkra została już zniszczona. Z kolei do o Powiatowego Nadzoru Budowlanego wpłynęło zgłoszenie planowanej rozbiórki, nie bunkra, ale szopy.

- Zgłoszone rozbiórki są weryfikowane - mówi starosta sieradzki Mariusz Bądzior. - Jeśli jednak mieszkaniec składa dokumenty, że na jego terenie znajduje się szopa, a nie zabytek, to nie weryfikuje się jeszcze innych dokumentów.

Aleksandra Stępień, wojewódzki konserwator zabytków, potwierdza, że cały teren, gdzie znajduje się bunkier wpisany jest do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

- Bunkier jest wpisany do ewidencji zabytków - mówi z kolei dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Piotr Gutbier. - Znajduje się on na miejscu niemieckiego poligonu z lat czterdziestych. Bunkier był częścią umocnień i budowli o charakterze ćwiczebnym. Korzystali z nich niemieccy żołnierze przed wyjazdem na front wschodni. Szersze informacje na ten temat mamy w pracy magisterskiej Michała Szerera zatytułowanej "Poligon Niemiecki pod Sieradzem w latach 1939-1945". Obiekt ma wartość historyczną. Podobne bunkry mamy w Sieradzu między innymi na Wzgórzu Zamkowym.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto