Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad z prezydentem Sieradza Pawłem Osiewałą

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Wywiad z prezydentem Sieradza Pawłem Osiewałą
Wywiad z prezydentem Sieradza Pawłem Osiewałą Fot. UM Sieradz
Wywiad z Pawłem Osiewałą, prezydentem Sieradza.

Panie prezydencie miniony 2021 rok jaki był dla miasta?

Jak dla większości samorządów był to rok trudny, z uwagi na pandemię, niepewność co do realizacji planowanych przedsięwzięć. Jednak mimo kwarantann i przerwanych łańcuchów dostaw udało nam się dokończyć wiele kluczowych inwestycji. To budowa ulic: Słonecznej, Botanicznej, Chodkiewicza i Sobieskiego. To budowa placu zabaw z siłownią zewnętrzną w rejonie ulic Wolskiej i Scaleniowej w Sieradzu, wykonanie chodników ul. Braterstwa Broni, ul. Grzesika I Piwnika wraz z doświetlonymi przejściami dla pieszych, modernizacja chodnika ul. 3 maja, parkingu ul Bohaterów Września, czy przygotowanie dokumentacji ulic Cierplikowskiego, Harcerskiej i Sybiraków. Miniony rok to duży sukces związany z odtworzeniem rowów odwodnieniowych w osiedlach Zapusta i Wola Dzierlińska, które pozwoliły nam uwolnić tereny pod zabudowę jednorodzinną. Warto podkreślić, że aby tego dokonać, była potrzebna zgoda właścicieli 120 działek – i to się udało! Poprawiliśmy także jakość oświetlenia ulicznego, co ma wpływ na bezpieczeństwo. Miniony rok to także udana inwestycja w Parku Klonowe – nowe nasadzenia, ścieżki, tablice edukacyjne. Wraz ze skate parkiem i pumptrakiem tworzą dziś kompleksową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. 2021 rok zamknęliśmy także z przygotowaną dokumentacją dotycząca budowy nowych bloków w Sieradzu. Liczę, że teraz proces realizacji tej inwestycji będzie przebiegał bardzo dynamicznie.

Nie wszystko jednak się udało.

Część zadań musieliśmy przesunąć na przyszły rok, z innych zrezygnować. Czasem proces uzyskiwania pozwoleń, dokumentacji, współpracy kilku instytucji wydłużał się na tyle, że nie mogliśmy ziścić naszych planów. Tak było w przypadku prac nad dokumentacją projektową ulic Kościelnej czy Magazynowej. Z uwagi na procedury przetargowe nie udało nam się wyremontować mostu wantowego w 2021 roku. Dopiero po trzecim przetargu wyłoniliśmy wykonawcę, który rozpocznie prace modernizacyjne w nowym roku budżetowym. Także w 2022 roku zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na budynkach miejskich szkół. Opóźnienie w dostawach towarów potrzebnych do realizacji zamówienia, na które Wykonawca nie miał wpływu wymusiły przełożenie tego zadania na kolejny rok.

Budżet 2022 zatwierdzony. Moim zdaniem budżet ambitny, nie było zresztą takiego w historii miasta, bo opiewający na kwotę około 220 mln zł.

To budżet wyjątkowo ambitny, zaplanowany na 220 milionów, rekordowy tym bardziej, że od połowy roku nie będą przez niego przepływać pieniądze z 500 plus.

Są w nim planowane inwestycje. Proszę powiedzieć coś więcej.

W przyszłorocznym budżecie skupiliśmy się na kilku obszarach: poprawa infrastruktury i tym samym poziom życia mieszkańców, ekologia i środowisko, nie zapomnieliśmy też o walorach turystycznych naszego miasta. Chcemy pomagać mieszkańców w realizacji ich celów – to też ma związek z ekologią, mam na myśli kontynuację programów dotyczących wymiany pieców i źródeł ciepła. Tu chcemy także postawić na ogniwa fotowoltaiczne i ograniczyć ograniczyć korzystanie z prądu w naszych gospodarstwach domowych. To wszystko daje łącznie inwestycje na poziomie ponad 42 milionów złotych, to jest 25% środków przeznaczonych na inwestycje. Jest jednym z najbardziej inwestycyjnych budżetów w historii naszego miasta. Chcemy w tym roku dokończyć kilka kluczowych projektów jak budowa ulic Żeromskiego, dokończenie ulicy Nowej i Piątkowskiej. To remont mostu wantowego na rzece Warcie, a także ambitny projekt budowy Sieradzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przyszły rok to także ochrona stadionu przed skutkami powodzi – takiej, jaka mieliśmy choćby w 2010 roku, i wreszcie jedna z ważniejszym decyzji to budowa bloku przy ulicy Sikorskiego. To spowoduje, że kolejka oczekujących na mieszkania w naszym mieście znacznie się skróci. Otwieramy też nową przestrzeń kulturalną Miasta poprzez modernizacje i budowę Sieradzkiego Centrum Kultury. Oprócz dotychczasowej Sali teatralnej powstanie profesjonalne kino z wejściem od ulicy Warszawskiej. Dodatkowo sale do spotkań i animacji mieszkańców.

Ostatnio miasto sfinalizowało potężną umowę dotyczącą geotermii na ponad 150 mln zł. Co to da miastu?
Dzięki budowie ciepłowni geotermalno-biomasowej w Sieradzu zmniejszy się  dotychczasowe wykorzystanie węgla  co da realny spadek emisji gazów cieplarnianych. Trudno tu dokonywać przeliczeń na naszym zdrowiu. Wiemy jednak – co pokazały m.in. badania nad Strategia Miasta Sieradza na lata 202-2030, że jakość powietrza dla mieszkańców Miasta jest kwestią bardzo ważną. To jest realne działanie mające zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Dodatkowo- to konkretne oszczędności dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu, które dotąd wydawało 13 milionów rocznie z tytułu zakupu uprawnień do emisji CO2. Te pieniądze będzie można wykorzystać na dalsze działania proekologiczne związane z ogrzewaniem naszych mieszkań.
To w sumie ponad 160 milionów kosztów inwestycji związanej z budową ciepłowni geotermalno-biomasowej wraz z kogeneracją i ponad 70 milionów dofinansowania z NFOŚiGW. Takiej inwestycji jeszcze w Sieradzu nie było.
Liczę, że ta inwestycja pozwoli nam na zachowanie cen energii na dotychczasowym poziomie. Dodatkowo PEC pracuje z Miastem nad dalszymi rozwiązaniami tak, by całkowicie wyeliminować miał z procesu produkcji energii w mieście i żywię nadzieję, że to się uda. Ogromne przedsięwzięcie. Liczę na to, że zostanie zrealizowane zgodnie z harmonogramem czyli do końca 2023 roku. Reasumując- założenie jest takie, że w sezonie grzewczym 2023-2024 to ciepło z odwiertu geotermalnego, z biomasy, z kogeneracji, powinno już płynąć do mieszkańców naszego miasta. To da nam realny efekt ekologiczny. Jeśli dołożymy do tego pół miliona złotych przeznaczonych na wymianę źródeł ciepła, panele fotowoltaiczne – 250 instalacji, które będziemy montować na budynkach użyteczności publicznej to można powiedzieć, że zielona energia w Sieradzu staje się rzeczywistością.

Sporo emocji wywołały podwyżki cen wywozu śmieci. Można spodziewać się kolejnych w 2022 roku?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie dzisiaj. Mamy podpisaną umowę z Przedsiębiorstwem Komunalnym na transport i te koszty możemy na tym poziomie kontrolować. Są one nieco wyższe, ale nie na tyle by determinowały dzisiaj dyskusję na temat wzrostu kosztów opłat za wywóz śmieci. Liczę na to, że te podwyżki, które są zaplanowane w Związku Czyste Miasto Czysta Gmina – czyli tona śmieci wzrośnie średnio 10 procent na wjeździe do stacji przeładunkowej – pozwolą nam utrzymać kwotę 28 złotych. Trudno to jednak dzisiaj stwierdzić, dlatego podczas dyskusji na temat cen śmieci na sesji RM, informowałem mieszkańców i radnych, że będziemy analizować przychody i wydatki z tego tytułu.

Sztandarowa impreza promocyjna Open Hair będzie kontynuowana w podobnej formie? Może warto wrócić do konkursu fryzjerów?

Rozmawiamy w czasie, w którym codziennie przybywa nam ponad sześc tysięcy chorych na koronawirusa. Trudno dzisiaj mówić o tym, czy Festiwal Open Hair się odbędzie i w jakiej formie. Udało nam się – jako nielicznym – zorganizować festiwal w 2021 roku. Oczywiście z zachowaniem narzuconych zasad bezpieczeństwa. Do końca jednak nie byliśmy pewni, czy covid nie zacznie się bardziej rozprzestrzeniać i czy nie pojawią się kolejne obostrzenia. Ograniczyliśmy do minimum aktywności, które uniemożliwiały zachowanie dystansu. Były to m.in. zabiegi fryzjerskie, które co roku były częścią programu OHF. I jeśli festiwal się odbędzie – to na pewno takich ograniczeń należy się spodziewać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto