Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajem mieszkań komunalnych w Łodzi po nowelizacji. Najemcy złożą deklarację o dochodach i majątku

Redakcja
Łódź ma w zasobach komunalnych 38 tys. mieszkań. Przed samorządem trudne zadanie, aby dostosować prawo miejscowe do znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów
Łódź ma w zasobach komunalnych 38 tys. mieszkań. Przed samorządem trudne zadanie, aby dostosować prawo miejscowe do znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów Krzysztof Szymczak
Od 21 kwietnia samorządy będą zaglądały w kieszeń najemców zasobów komunalnych. Kto zarabia dużo, nie ma szans na taki lokal. Jeśli dostanie podwyżkę, to zapłaci wyższy czynsz. A być może najbardziej majętni będą zmuszeni do wyprowadzki. W sobotę przed Sejmem protest w tej sprawie stowarzyszeń prolokatorskich.

Osoby podpisujące umowę najmu po 21 kwietnia będą musiały złożyć zaświadczenia o dochodach z trzech ostatnich miesięcy i o stanie swojego majątku. Jeśli przekroczą próg dochodowy, to mieszkania nie dostaną. Weryfikacja dochodów ma odbywać się nie częściej niż co 2,5 roku. Jeśli pracodawca da najemcy podwyżkę pensji i lokator przekroczy próg dochodowy, to zostanie mu doliczona do czynszu różnica między dochodem a progiem dochodowym.

W Łodzi próg dochodowy dla starających się o mieszkanie komunalne ustalono w 2016 r. Zmniejszono go wtedy z 3.530 zł na osobę w gospodarstwie domowym do 1.809 zł. Jeśli taki próg zostanie, to dwie osoby zarabiające najniższą pensję krajową (2.250 zł) nie będą miały szans na zamieszkanie w miejskich zasobach, a na wynajem lub zakup lokalu w prywatnych zasobach nie będzie ich stać.

W trudnej sytuacji mogą znaleźć się lokatorzy, którzy podpisali umowę najmu przed 21 kwietnia. Ustawodawca wskazuje, że weryfikacja dochodów ma odbywać się nie częściej niż co 2,5 roku, ale nie wskazuje, czy dotyczy to nowych najemców, czy obecnych. Może okazać się, że wszyscy lokatorzy będą musieli deklarować swoje dochody. Majętni mogą być zmuszeni do opuszczenia mieszkań lub dopłacania do czynszu różnicy między dochodami a progiem dochodowym. Zapis ustawy nie jest precyzyjny, ale interpretacje prawne idą w kierunku zasady, że prawo nie działa wstecz i obecni najemcy powinni być bezpieczni.

Zmiana ustawy rodzi duży problem dla Łodzi. Osoby wykwaterowane z mieszkań do rewitalizacji będą musiały podpisać nowe umowy najmu. Jeśli będą przekraczały próg dochodowy to nie wrócą do swoich lokali, a wyremontowane kamienice będą stały puste.

- Tak będzie. Przykładem jest wyremontowana kamienica przy Północnej 1/3. Nikt tam nie mieszka, bo nie spełnia kryteriów dochodowych. Zdecydowanie należy podnieść te kryteria. To absurdalne, że są poniżej najniższej pensji krajowej - mówi Piotr Nowakowski, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Obrony Praw Lokatorów. - Gdy składałem wniosek o mieszkanie komunalne też musiałem składać zaświadczenie o dochodach. Ponowna weryfikacja byłaby nie w porządku.

W Łodzi na mieszkania komunalne czeka około tysiąca rodzin. Znacznie więcej osób czeka na lokale socjalne. Zasoby miejskie to 38 tys. lokali. W Piotrkowie Trybunalskim jest prawie 4 tys. lokali. Na mieszkanie czeka 96 rodzin, na lokal zamienny 30, a socjalny 495 rodzin, w tym 227 z wyrokami sądowymi. Przeciętny czas oczekiwania wynosi od 3 do 9 lat. W Skierniewicach jest 1.330 mieszkań komunalnych i 330 rodzin oczekujących na mieszkanie. W planie jest podwyżka czynszu.

Zobacz też: Kamery policyjne na mundurach funkcjonariuszy patrolujących Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto