Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjazdowa naukowa sesja Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się w Teatrze Miejskim SCK Sieradzu. Ruszyły zapisy na ciekawe wykłady

Redakcja
Fot. materiał organizatora
Wyjątkowe wydarzenie - I Sesja Wyjazdowa „Festiwalu nauki, techniki i sztuki” Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się we wtorek 19 marca w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury w Sieradzu (ul. Dominikańska 19). W programie znajduje się wiele interesujących wykładów. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona. Z tego względu prowadzone są zapisy od zainteresowanych. Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc pod nr tel. 43 677-72-16 lub pisząc e-mail pod [email protected]. Jakie wykłady są do wyboru? Trzęsienia ziemi i tsunami w Polsce – mity a rzeczywistość. Niszczycielska woda – ekstremalne powodzie: przyczyny, skutki, metody monitoringu. Synoptyka wczoraj i dziś, czyli jak powstaje prognoza pogody? Bajkał – święte morze Syberii.

Organizator przedstawia

Program:

9:00 – 10:00

prof. UŁ dr hab. Piotr Czubla

Trzęsienia ziemi i tsunami w Polsce – mity a rzeczywistość – wykład, lekcja festiwalowa

Na wykładzie i w trakcie dyskusji przedstawione zostaną najważniejsze zagrożenia związane z aktywnością sejsmiczną środkowej Europy i możliwości ograniczenia potencjalnych strat. Przeanalizowane zostaną trzęsienia ziemi, jakie miały miejsce na terenie naszego kraju. W świetle najnowszych badań spojrzymy na historyczne opisy tsunami na wybrzeżu Bałtyku. Zastanowimy się wspólnie, czy zagraża nam katastrofa na miarę Haiti lub Japonii. Spróbujemy ocenić wpływ działalności gospodarczej człowieka na generowanie trzęsień ziemi w Polsce i na świecie.

10:15 – 11:00

mgr Malwina Kozek

Niszczycielska woda – ekstremalne powodzie: przyczyny, skutki, metody monitoringu – wykład, lekcja festiwalowa

Woda, czyli jeden z czterech żywiołów, z jednej strony służy człowiekowi i przyrodzie, z drugiej zaś może przeistoczyć się w ogromną siłę niszczącą, czyli powódź. Zarówno w przeszłości, jak i teraz powodzie „nawiedzają” różne zakątki świata. Jedne z nich ustępują szybciej i nie powodują dużych szkód, a inne sieją spustoszenie w środowisku przyrodniczym oraz „zabierają” ludziom cały dorobek życia. Podczas wykładu przyjrzymy się tym najbardziej spektakularnym zdarzeniom spowodowanym zarówno obfitymi opadami deszczu, jak „powódź tysiąclecia” z 1997 roku oraz innym, np. powstałym w wyniku cyklonów tropikalnych, jak powódź w Nowym Orleanie z 2005 roku. Nie zabraknie również przykładów najbardziej ekstremalnych zdarzeń pod względem ilości ofiar i strat materialnych, jak np. powodzie w Chinach z 1931 i 1998 roku. Dodatkowo, opowiemy o przyczynach „niszczycielskiej wody” oraz o metodach monitoringu tego zjawiska.

11:30 – 12:20

prof. UŁ dr hab. Włodzimierz Pawlak

Synoptyka wczoraj i dziś, czyli jak powstaje prognoza pogody? – wykład

Synoptyka to dział meteorologii zajmujący się prognozowaniem pogody. W dzisiejszych czasach dostęp do prognoz pogody nie stanowi problemu – wystarczy dostęp do Internetu. Zapraszam na wykład, którego celem jest wyjaśnienie, jak powstaje prognoza pogody. Jak prognozowano pogodę kiedyś, a jak robi się to dziś? Czy pogodę prognozuje człowiek czy komputer? Dlaczego prognoza nie zawsze jest dokładna?

12:35 – 13:25

dr Łukasz Musiaka, dr Tomasz Figlus

Bajkał – święte morze Syberii – wykład, prezentacja multimedialna

Bajkał należy do najbardziej fascynujących jezior świata. Od dawna rozpala wyobraźnię miejscowych mieszkańców, podróżników i naukowców. Nazywany jest syberyjskim morzem. Posiada genezę tektoniczną, głębokość 1642 m, a gdyby przyrównać go do granic Polski, jego południowe brzegi znalazłyby się w Sudetach a północne na Litwie! Wykład poświęcony będzie relacji z wizyty na Syberii w lipcu 2018 roku. Oprócz prezentacji głównych walorów przyrodniczych, ciekawostek i historii eksploracji Bajkału, autorzy przybliżą krajobrazy tradycyjnej zabudowy drewnianej syberyjskiej wsi, milionowego, przemysłowego miasta – Krasnojarska i udadzą się w historyczną podróż śladami polskimi w Irkucku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto