Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo niski poziom wody w zbiorniku Jeziorsko (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Jak suche lato mieliśmy tego roku także w naszym regionie, to widać gołym okiem na przykładzie zbiornika Jeziorsko. Utrzymuje się tu wyjątkowo niski stan poziomu wody. W efekcie odsłonięte zostały spore fragmenty tzw. sieradzkiego morza i w niektórych miejscach, jak w Brzegu w powiecie poddębickim, możliwe są… spacery po dni zalewu.

Poziom wody w zbiorniku Jeziorsko – jak wynika z dzisiejszych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Geologicznego - Biuro Prognoz Hydrologicznych w Poznaniu – osiągnął już prawie minimalny poziom piętrzenia, czyli 116 m npm. Przy czym normalny to 120, a maksymalny 121,5 m npm. To oznacza, że w zbiorniku jest prawie cztery razy mniej wody niż w normalnych warunkach. Przy normalnym poziomie piętrzenia pojemność zalewu jest szacowana na 142,8 mln metrów sześciennych, przy minimalnym to zaledwie 36,4 mln m sześć.
Rozpoczęcie budowy zbiornika nastąpiło w marcu 1975 roku. W czerwcu 1982 roku ruszyła natomiast budowa elektrowni wodnej. Odbiór i przekazanie zbiornika do eksploatacji nastąpiło 20 września 1986 roku, ale dopiero w 1992 roku Jeziorsko po raz pierwszy w całości się zapełniło. W 1995 roku nastąpił odbiór i przekazanie do eksploatacji elektrowni wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto