Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Redakcja
Wybory do Parlamentu  Europejskiego 2019
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Fot. Pixabay
Po raz czwarty, od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wybierać będziemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w najbliższą niedzielę.

Do parlamentu Europejskiego z Polski wybieramy razem 52 posłów, ale obsadzonych zostanie tylko 51 mandatów. Powodem jest opóźniające się wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po brexicie miało być wybranych 705 europosłów, ale ponieważ wybory odbędą się w 28 krajach, wciąż będzie ich 751.
Polska podzielona została na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych. Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbywa się podobnie, jak w przypadku wyborów krajowych czy samorządowych, w tych samych lokalach wyborczych, które zostaną otwarte o godz. 7, a zamknięte o 21. W wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborca głosuje na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce obok nazwiska wybranego kandydata z tej listy. Wskazuje tym samym jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Uprawnionych do głosowania na terenie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu jest prawie 290 tys. osób. W szranki wyborcze staną przedstawiciele sześciu komitetów. Są to z nr 1. KWW Konfederacja Korwin, Braun, Liroy Narodowcy; nr 2 Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia; nr 3 Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, N, Zieloni; nr 4 Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS; nr 6 Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz 15.
Ilu europosłów może mieć województwo łódzkie?Wyjaśnia to Tadeusz Brzozowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu.
– Podziału mandatów dokonuje Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie liczby uzyskanych głosów przez komitet wyborczy w całym kraju – mówi. – Następnie pod uwagę brane są głosy uzyskanie w danym okręgu wyborczym. Podstawowym wymogiem jest jednak przekroczenie przez komitet wyborczy pięcioprocentowego progu wyborczego.
W kadencji 2014-2019 okręg szósty, czyli łódzki reprezentuje zaledwie dwóch europosłów: po jednym z PO i PiS. Dla porównania okręgi śląskie, małopolskie oraz świętokrzyskie mają po 7 swoich reprezentantów w Brukseli, dolnośląski i opolski po 6, a wielkopolski 5.
Problemem może być frekwencja, która w 2014 wynosiła w skali kraju nieco ponad 23 procent, a od niej przecież zależy liczba europosłów w danym okręgu. – W naszym regionie pięć lat temu frekwencja była na poziomie 23 procent, czyli podobna jak w całym kraju - mówi Tadeusz Brzozowski. – Liczymy, że tym razem będzie nieco lepiej, choćby dlatego, że żywa była kampania wyborcza. ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto