Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz się do dentysty zanim zaboli Cię ząb

Agnieszka Grzelak
123rf
Polacy, zacznijcie myć zęby - to stwierdzenie znanej z telewizji brytyjskiej stylistki Trinny Woodall (a może powiedziała to jej koleżanka Suzanna Constantine?) oburzyło wielu mieszkańców kraju nad Wisłą.

Można się oburzać, jednak fakty są takie, że przeciętny Polak w wieku 35-44 lat ma zaledwie 21 zębów (co oznacza, że stracił już 11). Jeden na 25 czterdziestolatków nie ma ani jednego zęba... Zaraz z pewnością odezwą się głosy, że kolejki do dentysty są u nas bardzo długie, a NFZ nie refunduje wszystkich usług stomatologicznych, które w dodatku są drogie.

Wszystko to prawda, jednak pasta do zębów i szczoteczka nie kosztują wiele, a higiena jamy ustnej i uzębienia to podstawa zapobiegania próchnicy. Ile osób pamięta, że zęby należy szczotkować po każdym posiłku? Jak często stosujemy nić dentystyczną i odkażające płyny do płukania jamy ustnej? Jak wynika z badań, ponad 800 tys. Polaków w ogóle nie posiada własnej szczoteczki do zębów. Nie mamy też nawyku kontrolowania stanu uzębienia - 56 proc. pacjentów odwiedza stomatologa tylko wtedy, gdy dokucza im ból lub dojdzie do uszkodzenia zęba. A więc nie obrażamy się na Trinny i Suzannę, tylko zaczynamy naprawdę dbać o piękny uśmiech.

Kiedy należy zacząć dbanie o zęby? Jak najwcześniej! Właściwie już w momencie pojawienia się pierwszego ząbka zaczyna dotyczyć nas problem zapobiegania próchnicy.

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż stałe, dlatego łatwiej ulegają próchnicy. Lekarze mówią nawet o tzw. próchnicy butelkowej - zagraża ona zwłaszcza dzieciom, które zasypiają z butelką pełną mleka, soku czy słodzonej wody. Zawarty w napojach cukier gromadzi się wokół zębów, powstają szkodliwe kwasy i rozwija się próchnica. Dlatego starajmy się nie przyzwyczajać swojej pociechy do butelki i w wieku 6-7 miesięcy uczmy picia z kubka. Poza tym unikajmy słodkości - jeśli nie przyzwyczaimy malucha do słodzenia herbatek i soków, będzie smakować mu czysta woda - a ta jest najzdrowsza.

1 Higiena od najmłodszych lat

Jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszego zęba należy czyścić dziąsła dziecka gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie. Potem zapoznajemy malucha z pastą i szczoteczką. Oczywiście najpierw to rodzice czyszczą zęby swojej pociechy (są specjalne pasty, które nadają się dla dzieci nie potrafiących wypłukać ust).

Pamiętajmy też, że próchnica jest choroba zakaźną. Oblizywanie smoczka czy łyżeczki, która karmimy dziecko może doprowadzić do zakażenia, więc lepiej tego nie robić. Bo to, że rodzice mają próchnicę jest niemal pewne - w Polsce ma ją większość populacji.

Kiedy należy iść z dzieckiem do dentysty? Zdaniem specjalistów, przed ukończeniem pierwszego roku życia. Pierwsza wizyta służy przede wszystkim oswojeniu dziecka z samym badaniem. Potem zalecane są wizyty kontrolne co pół roku - dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Po wyrżnięciu zębów trzonowych i przedtrzonowych stałych należy pomyśleć o ich lakowaniu. Jest to bezbolesny zabieg, który zapobiega tworzeniu się ognisk próchnicy w bruzdach znajdujących się na powierzchni zęba. Należy go wykonać w ciągu 6 miesięcy od wyrośnięcia zęba.

2 Szczotkowanie to za mało

Dobra szczoteczka do zębów nie powinna być zbyt miękka ani za twarda, natomiast jej główka powinna być takich rozmiarów, abyśmy docierali nią w różne zakamarki uzębienia.

Ważne, aby zmieniać szczoteczkę co 2 miesiące - na niej również zbierają się bakterie. Istnieje wiele technik szczotkowania, ale ich celem jest zawsze to samo - dokładne oczyszczenie zębów i dziąseł. Warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną - jest bardzo skuteczna w działaniu.
W walce z próchnicą niezastąpione są pasty zawierające fluor - pierwiastek ten wzmacnia szkliwo i nasila mineralizację zębów. Dzieci poniżej 5 lat powinny używać pasty o obniżonej zawartości tego pierwiastka (bo mogą ją połknąć).

Niezbędne jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie płynami do higieny jamy ustnej. Te zabiegi oczyszczają miejsca niedostępne dla szczoteczki (dzięki niej usuwamy jedynie 60 proc. zanieczyszczeń), zaś płukanie dodatkowo pomaga usunąć cukier zalegający w jamie ustnej.

3 Ogranicz węglowodany

Wszystkie pokarmy bogate w cukier sprzyjają rozwojowi próchnicy. Szczególnie niebezpieczna jest sacharoza, której dostarczają słodycze, produkty mleczne, owoce. Zauważono, że im dłuższy kontakt zębów z cukrem, tym większe zagrożenie próchnicą. Po spożyciu owoców, warzyw i napojów podwyższony poziom cukru w jamie ustnej utrzymuje się przez 5 minut, a po zjedzeniu czekolady czy cukierków - 15 do 20 minut. Jeśli nie możemy obyć się bez słodkości, lepiej zjeść rzadziej większą porcję, niż sięgać po nie wielokrotnie w ciągu dnia.

Na stopień mineralizacji zębów i stan ich szkliwa wpływa także odpowiednia podaż wapnia, fosforanów i witaminy D w diecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto