Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2016 w Sieradzu i powiecie: Błaszkach, Warcie, Złoczewie, Wróblewie i Goszczanowie

Paweł Gołąb
Po raz 24. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finału nie zabraknie także w naszym regionie. Mobilizacja uczestników akcji, której kolejna edycja odbędzie się w niedzielę 10 stycznia, trwa i w Sieradzu.

Tu zarejestrowane zostały dwa orkiestrowe sztaby: przy Gimnazjum nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 9. Włączyło się równie tradycyjnie Nasze Radio, gdzie prowadzona będzie licytacja atrakcyjnych gadżetów oraz Młodzieżowa Rada Miejska w Sieradzu, która z kolei koordynuje działania związane z Orkiestrą. – Gramy do jednej puszki – zapewniają organizatorzy sieradzkiego finału WOŚP.
Jak informuje Anna Bartosik, szefowa sztabu w Gimnazjum nr 2 w Sieradzu, placówka włącza się aktywnie do WOŚP po raz 12. Tym razem z jej ramienia uliczną kwestę prowadzić będzie 70 wolontariuszy. Zanim ruszą z uliczną kwestą, w placówce odbędzie się szkolna licytacja gadżetów orkiestrowych i prac plastycznych uczniów, a młodzi uczestnicy spotkają się z policjantami, którzy poinformują ich o zasadach bezpieczeństwa.
SP nr 9 również wyśle do kwesty kilkudziesięciu wolontariuszy. W Naszym Radiu, jak z kolei informuje Aleksandra Angelus, radiowcy tradycyjnie przeprowadzą licytacje orkiestrowych gadżetów jak i tych przyniesionych przez słuchaczy ( w tym po raz pierwszy do wygrania będzie fotel prezydenta miasta Sieradza). - 2015 był kolejnym rekordowym. Zebraliśmy wówczas ponad 13,8 tysięcy złotych, o półtora tysiąca więcej niż rok wcześniej. Najwyżej wylicytowana została filiżanka od posła Cezarego Tomczyka. Poszła za 2 tysiące złotych – przypomina. – Zainteresowaniem cieszyła się też przygody w straży pożarnej, policji i jednostce wojskowej. Liczymy, że w tej Orkiestrze będzie podobnie i padnie kolejny rekord.
Natalia Kaczmarek, Michał Sowała oraz Mateusz Świątczak z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu, która będzie koordynować orkiestrowe działania zapraszają sieradzan do udziału w WOŚP już w sobotę 9 stycznia. O godz. 19 w pubie Skazani na Bluesa przy ul. Ogrodowej ruszy licytacja gadżetów. Wśród przedmiotów, które trafia na aukcję, znajdzie się m.in. elektryczna gitara z dedykacją od Grzegorza Markowskiego, lidera Perfectu. Podczas spotkania zagra zespół Below the Lights z Poddębic. W niedzielę MRM zaprasza natomiast do Gimnazjum nr 2 na ul. Rycerskiej, gdzie na całe rodziny z dziećmi będą czekać różne atrakcje, m.in. dmuchańce, zamykanie w bańce mydlanej oraz konkursy oraz zabawy przygotowane przez MRM. Przed szkołą spotkać będzie można motocyklistów ze stowarzyszenia Grupa Motocyklowa Sieradzanie. Będzie możliwość przejechania się czy zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Ponadto od godz. 12 udostępniona zostanie wystawa „Warta - rzeka życia”. Zwieńczeniem sieradzkiego finału WOŚP będzie światełko do nieba ufundowane przez prezydenta Sieradza, które zostanie wystrzelone o godz. 20 z dachu urzędu.
- Po raz kolejny Orkiestra łączy najmłodszych i najstarszych, ponieważ zbieramy na wyposażenie dla oddziałów pediatrycznych oraz na sprzęt zapewniający godną opiekę dla starszych osób. Tym bardziej zachęcamy do udziału – podkreśla Anna Bartosik.
Co przyciąga wolontariuszy do Orkiestry? – Na pewno niezaprzeczalny ogrom pomocy jaka została udzielona. Szczególnie dzieciom, którym była dedykowana od początku – odpowiada Anna Bartosik, która udziela się w akcji po raz 12. - Nie ma szpitala w Polsce, gdzie nie spotka się sprzętu ratującego życie z orkiestrowym serduszkiem. A od 2013 roku WOŚP zajmuje się osobami starszymi i chyba nigdy nie mówiło się tyle o oddziałach geriatrycznych co w ostatnich latach właśnie dzięki orkiestrze. Ten jeden zimowy dzień sprawia wiele dobrego - jak długo się da, tak długo będę więc działać.
- Nas najbardziej przyciąga chęć samej pomocy – dopowiadają młodzieżowi radni. - Ludzie chcą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość i tu faktycznie mają. Mogą pomóc chociażby przez wrzucenie tej symbolicznej złotówki do puszki.
A pojawiające się głosy przeciwne? - To chyba działa w drugą stronę. Nie zniechęca, a napędza do działania. Jeżeli komuś coś nie podoba, niech po prostu nie bierze w tym udziału. Niech każdy robi co uważa za stosowne, zgodnie ze swoim sumieniem.

W Sieradzu z okazji 24. finału WOŚP odbędzie się także zbiórka krwi. Przeprowadzona zostanie w punkcie krwiodawstwa w sieradzkim szpitalu przy ul. Armii Krajowej w godz. 8-11.

Gdzie jeszcze zagra WOŚP w powiecie sieradzkim?

Błaszki. Jak co roku sztab WOŚP powstał przy Centrum Kultury w Błaszkach, który organizuje zbiórkę i imprezy towarzyszące, w tym finałowy koncert zespołu Kasa Chorych, który odbędzie się o godz. 18 na sali widowiskowej (początek całej imprezy o godz. 15, w programie występy, licytacja i atrakcje dla dzieci). Błaszkowski sztab liczy ok. 100 wolontariuszy. W latach 2011-2015 dla Fundacji WOŚP zebrał łącznie ponad 117 tys. zł. W tym roku do zabawy włączył się burmistrz gminy i miasta Karol Rajewski. W trakcie licytacji prowadzonej podczas finału WOŚP wygrać będzie można „Dzień z Burmistrzem Błaszek”. - Burmistrz przyjedzie w wyznaczonym dniu po zwycięzcę aukcji samochodem służbowym i zaprosi daną osobę na cały dzień, podczas którego czekają ich między innymi spotkania z mieszkańcami i urzędnikami. Będzie także możliwość posiedzenia w fotelu burmistrza. W planie jest także odwiedzenie jednej z jednostek podległych gminie, spotkanie z grupą roboczą „Aktywna Gmina Błaszki” oraz kolacja w jednej z błaszkowskich restauracji - oczywiście na koszt burmistrza. – zachęcają organizatorzy.

Warta. Tu sztab powstał przy Publicznym Gimnazjum. 60 wolontariuszy kwestować będzie na terenie gminy i w miejscowościach poza nią, skąd pochodzi część uczniów. O godz. 17 w Warckim Centrum Kultury rozpocznie się impreza towarzysząca. W programie występy młodych artystów, kapeli z Warty, chóru „Lutnia” i zespołu Subkultur.

Złoczew. Sztab powstał przy Publicznym Gimnazjum, a liczy około 80 wolontariuszy. W tym roku ulicznej kweście towarzyszyć będzie zbiórka krwi (w sobotę 9 stycznia w godz. 9-12 w gimnazjum). W niedzielę o godz. 20 wystrzeli Światełko do Nieba.

Wróblew. Sztab utworzony przy Publicznym Gimnazjum liczy 20 wolontariuszy. Zbiórka będzie prowadzona w następujących miejscowościach: Wróblew, Wągłczew, Tubądzin, Rowy, Charłupia Wielka oraz Charłupia Mała. Akcja zakończy się w poniedziałek 11 stycznia szkolną licytacją gadżetów WOŚP.

Goszczanów. Goszczanów. Głównym organizatorem akcji charytatywnej jest Publiczne Gimnazjum im. św. Jana Pawła II przy wsparciu wójta gminy Goszczanów oraz Gminnego Ośrodka Kultury.
Wolontariuszami są uczniowie Publicznego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II (15 osób) oraz Zespołu Szkół w Chlewie (5 osób). Zbiórka pieniędzy prowadzona będzie na terenie całej gminy w miejscowościach: Lipicze, Staw, Chlewo oraz Goszczanów. Podczas zbiórki wolontariusze będą mieli zapewnione ciepłe posiłki oraz napoje dzięki zaangażowaniu Restauracji „Ibis” z Goszczanowa.
Ponadto – jak informuje sztab - koło gospodyń „Tatarczynki” zaangażowało się w akcję wspierania WOŚP poprzez sprzedaż własnych wypieków za symboliczną złotówkę, a zebrana kwota przekazana zostanie na WOŚP. Po zakończeniu zbiórki zaplanowany jest szereg atrakcji na sali gimnastycznej gimnazjum. W programie: występy artystyczne przygotowane przez uczniów szkół z terenu gminy, pokazy taneczne grupy Fast Feet oraz Fast Feet Junior, licytacje przedmiotów przeznaczonych dla WOŚP. Podsumowaniem akcji będzie wysłanie światełka do nieba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto