Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten wirus zagraża każdemu! Może doprowadzić do rozwoju zapalenia wątroby i raka. Wykonaj bezpłatny test anty-HCV i chroń się przed WZW!

Monika Góralska
Monika Góralska
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) obchodzony jest 28 lipca. Celu jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z zakażenia wirusem HCV, które prowadzi do rozwoju WZW-C, a także marskości, a nawet raka wątroby.
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) obchodzony jest 28 lipca. Celu jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z zakażenia wirusem HCV, które prowadzi do rozwoju WZW-C, a także marskości, a nawet raka wątroby. jarun011, tharakorn/123rf.com
Wirusem HCV każdy z nas może zarazić się niemal wszędzie np. u kosmetyczki, w studiu tatuażu, a nawet u dentysty. Niestety, 86 proc. zakażonych osób nie wie o obecności w swoim organizmie wirusa HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Infekcja rozwija się niepostrzeżenie i prowadzi z czasem do marskości wątroby i rozwoju raka. W Światowym Dniu Wirusowego Zapalenia Wątroby obchodzonym 28 lipca warto dowiedzieć się, czym jest ta choroba oraz jak ją zdiagnozować. Tylko wczesne wykrycie infekcji daje szanse na wyleczenie WZW C i uniknięcie groźnych powikłań choroby. Zobacz, jak możesz wykonać bezpłatne badania w kierunku HCV.

W Polsce aż 150 tys. osób zakażonych jest wirusem HCV, wśród których 86 proc. nie wie o jego obecności w organizmie. Każdego roku w naszym kraju z powodu raka wątroby umiera ok. 2 tys. osób, a większość z nich zakażona jest wirusem HCV.

Spis treści

Dla kogo przeznaczone jest badanie anty-HCV?

Badanie powinien wykonać każdy przynajmniej raz w życiu, ponieważ wszyscy w równym stopniu jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem HCV. Zarazić się możemy u dentysty, kosmetyczki czy fryzjera. Wystarczy niewielkie przerwanie ciągłości skóry, czyli zwykłe skaleczenie narzędziem dentystycznym, nożyczkami czy pilniczkiem do paznokci.

W Polsce w grupie ryzyka zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby znajdują się kobiet pomiędzy 45. a 80. rokiem życia i mężczyzni pomiędzy 30. a 60. r.ż. Są to więc bardzo rozległe przedziały wiekowe, do których należy większość z nas. Dodatkowo narażone na zakażenie HCV są osoby z podwyższoną aktywnością ALT w badaniach krwi, która wskazuje na uszkodzenie wątroby, a także pacjenci hospitalizowani co najmniej 3 razy w ciągu życia, oraz którzy mieli wykonywaną gastroskopię lub kolonoskopię. Ponadto: dzieci matek zakażonych HCV, osoby po przetoczeniach krwi odbywających się przed rokiem 1992, osoby mające wielu partnerów seksualnych w krótkim czasie oraz zażywające narkotyki, nawet jednorazowo.

zobacz także:

Jak wykryć HCV i leczyć WZW C?

Najważniejsze, by jak najszybciej wykryć zakażenia, co jest możliwe dzięki diagnostyce i pozwala na całkowite wyleczenie. Choroba może bowiem ukrywać się nierozpoznana nawet przez 20-30 lat i dawać niespecyficzne objawy, takie jak osłabienie, bóle mięśni i stawów, problemy skórne i żołądkowe. Przewlekłe stany zapalne mogą doprowadzić do rozwoju marskości lub raka wątroby. Dostępna w Polsce w ramach refundacji NFZ terapia bezinterferonowa trwa 8-12 tygodni i daje szanse na całkowite wyleczenie choroby.

Darmowe badanie anty-HCV w placówkach POZ

Aby skutecznie leczyć zakażenie wirusem HCV, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy jest się zakażonym. W tym celu wystarczy zrobić test na obecność wirusa we krwi. Bezpłatne badanie, do tej pory dostępne tylko na skierowanie lekarza chorób zakaźnych, od 1 lipca 2022 r. może również zlecić lekarz rodzinny. Jak podkreślają eksperci, każdy pacjent zgłaszający się do lekarza POZ powinien mieć wykonane badanie anty-HCV.

Wcześniej w akcję uświadamiania Polaków na temat zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem HCV, a także HBV, włączył się również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Wirus HBV wywołuje ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby typu B, mogące prowadzić do marskości lub rozwoju raka tego narządu. Przenosi się on przez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby zakażonej i może doprowadzić do rozwoju ostrego zapalenia wątroby.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten wirus zagraża każdemu! Może doprowadzić do rozwoju zapalenia wątroby i raka. Wykonaj bezpłatny test anty-HCV i chroń się przed WZW! - Strona Zdrowia

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto