Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka bitwa i odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki [ZDJĘCIA]

PAS
Wielka bitwa, w której uczestniczyli kosynierzy, wojska rosyjskie i pruskie oraz sam Tadeusz Kościuszko, rozegrała się w niedzielę. Inscenizacja w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych na rynku w Czeladzi była wstępem do odsłonięcia pomnika tego wybitnego Polaka, w dwusetną rocznicę jego śmierci. A, że pogoda dopisała w uroczystościach wzięli licznie udział czeladzianie, dąbrowianie, sosnowiczanie i mieszkańcy całego regionu.

Wielka bitwa i odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki [ZDJĘCIA]

Niedzielne wydarzenia w Czeladzi odbyły się pod hasłem „Chwała Kościuszce”. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w kościele pw. św. Stanisława BM w intencji jedności narodu. Przed godziną 13 wszyscy mogli natomiast cofnąć się w czasie i zobaczyć, co działo się w Krakowie w 1794 roku.

Inscenizacja historyczna miała miejsce z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Częstochowy i Kędzierzyna Koźla w mundurach różnych armii z epoki kościuszkowskiej. Nie zabrakło wspomnianych kosynierów i mieszczan. Odtworzona została scena przysięgi Tadeusza Kościuszki, złożonej przed laty na krakowskim rynku. Można było podziwiać pokaz wojskowej musztry, pobór rekrutów i formowanie się oddziału kosynierów, wkroczenie wojsk pruskich do Czeladzi oraz rekonstrukcję bitwy pod Szczekocinami, z prezentacją manewrów na placu boju oraz użyciem ognia karabinowego i armatniego. Wydarzenia historyczne komentował prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Właśnie napisał on książkę „Tadeusz Kościuszko. W 100. rocznicę obchodów kościuszkowskich w Czeladzi 1917-2017”, która wydana została przez Muzeum Saturn w Czeladzi. Można ją obecnie kupić.

Kiedy już zakończył się historyczny spektakl wielobarwny orszak z pocztami sztandarowymi, doboszami, oddziałami wojsk, kosynierami, mieszczanami i wszystkimi, którzy przybyli na rynek przeszedł ulicami Czeladzi do parku miejskiego, który od lat nosi imię Tadeusza Kościuszki. Na jednym z jego skwerów odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika naczelnika Insurekcji Kościuszkowskiej. W nawiązaniu do wydarzeń historycznych, tuż obok posadzony został Dąb Kościuszko.

– Od 1794 roku aż do końca XX wieku Kościuszko był symbolem Polaków walczących o niepodległą ojczyznę. Był symbolem wolności i równości, którą Polska miała się cechować. Dzisiaj żyjemy już w wolnej Polsce, ale pamięć o naczelniku Kościuszce, o tym, kim jest w naszej historii, powinna być dalej kultywowana. Dla całego świata Tadeusz Kościuszko jest uniwersalnym żołnierzem wolności. Myślę, że od dzisiaj dla czeladzian Tadeusz Kościuszko to symbol tego pierwszego, ważnego zrywu niepodległościowego, w którym mieszkańcy tego miasta wzięli udział. Czcząc dzisiaj pamięć Tadeusza Kościuszki, nie tylko czcimy tych bohaterów z roku 1794, ale także i tych wszystkich kolejnych, którzy wywalczyli nam wolną ojczyznę – podkreślił prof. Dariusz Nawrot.

– Cieszę, że dużo młodzieży wzięło udział w tej wyjątkowej lekcji historii. Są pewne wartości, właśnie jak wolność, niepodległość, równość, za które warto poświecić życie. Wielu ludzi na świecie ginęło i ginie za te wartości, także w Polsce. My też wielokrotnie musieliśmy odzyskiwać naszą wolność, poświęcać swoich najwspanialszych synów i córki – mówił Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Od ponad 70 lat żyjemy w czasach pokoju i dzisiaj warto dbać o te wartości, o które tylu walczyło. By mogły przetrwać, byśmy dalej mogli żyć w pokoju, w wolnym kraju. Możemy także oddawać cześć i honor tym, którzy poświęcali swego czasu życie, właśnie za te wartości. Czeladzka Rada Miejska 100 lat temu postanowiła, aby właśnie uhonorować Tadeusza Kościuszkę w stulecie jego śmierci, wieszając specjalną tablicę. Rada wierzyła, że natchnie mieszkańców miasta i kraju do walki o wolną Polskę i wolność, która zbliżała się do naszego kraju w 1918 roku. I tak się stało, że tą wolność wywalczyliśmy. Tablica została powieszona na ratuszu starego miasta, czyli najważniejszym miejscu Czeladzi. W czasie II wojny światowej okupant niemiecki nie mógł pogodzić się z taką myślą, by taka postać, która wiąże się z niepodległością mogła dalej funkcjonować na rynku starego miasta. Niemcy wyburzyli ratusz, a także zniszczyli tablicę, która pewnie została przetopiona gdzieś na jakąś armatę, która zabijała Polaków. My dzisiaj jesteśmy spadkobiercami tamtych mieszczan czeladzkich. Dziś wypełniany ich wolę, aby nadal Tadeusz Kościuszko był tym patronem wolności w naszym mieście. Dlatego ogromnie się cieszę, że Rada Miasta głosowała w zdecydowanej większości, by taki pomnik stanął w tym miejscu. Dziękuję za to – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto