Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto poznawać Ojcowiznę (zdjęcia)

Paweł Gołąb
O swoim regionie opowiedzieć można w różnorodny sposób: poprzez przedstawienie nieznanych szerzej historii, ukazując piękno zapomnianych zabytków, przypominając miejscowe zwyczaje czy przywołując dzieje konkretnej rodziny. Udowodnili to uczestnicy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, który organizuje PTTK. Najlepsi młodzi krajoznawcy w Łódzkiem spotkali się Warcie, bo tu nastąpiło rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu tych pożytecznych zmagań.

W tym gronie nie zabrakło przedstawicieli naszego regionu, w tym najmłodszych mieszkańców Cielc z gminy Warta, którzy z pracą „Cielce – nasza mała Ojczyzna” zostali zakwalifikowani do ogólnopolskiego etapu konkursu. – Dowiedzieliśmy się dużo ciekawego o naszej wsi. Jak kiedyś wyglądała, jak powstawała nasza szkoła, no i chociażby tego, że była tutaj cukrownia – wyliczają twórcy pracy Zofia Nowakowska i Patryk Łuczak ze Szkoły Podstawowej w Cielcach (trzecią autorka była siostra Patryka – Marika).
Podsumowanie konkursu odbyło się w Muzeum Miasta i Rzeki Warty, które działa pod egidą właśnie PTTK. – Młodym ludziom historia może wydawać się nudna, bo wydarzenia które poznają na lekcjach, wydają się im odległe. Dlatego warto, by poznawali dzieje tych najbliższych okolic. Będą się mogli wtedy przekonać, że ta wielka historia też miała wpływ na życie ich miasta, wsi czy rodziny. I już nie będzie dla nich taka obca – przekonuje Barbara Cichecka, dyrektor warckiego muzeum.
Podsumowaniu konkursu towarzyszyło otwarcie wystawy „Łódzkie pięknie fotografowane”, która pozostanie czynna jeszcze do 6 maja. Prezentowane są na niej zbiory pochodzące z Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi. – A łódzkie jest bardzo ciekawym regionem obfitującym w zabytki czy ciekawe przyrodniczo tereny. Dzięki temu województwo jest atrakcyjne dla turystów – przekonuje Andrzej Danowski z Zarządu Głównego PTTK, przewodniczący komisji opieki nad zabytkami.
Konkurs „Poznajemy Ojcowiznę”, mimo że wymaga sporego nakładu pracy, cieszył się sporym zainteresowaniem. Na wojewódzki etap nadesłane zostały 44 prace. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano dziesięć z nich. Prócz Cielc to wyróżnienie spotkało: Arkadiusza Madeja z SP nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim („Historia wojna pisana”), Kamila Gorzałczyńskiego i Mateusza Łukasika z SP w Białaczowie („Od Prandoty do współczesności: mini słownik gminy Białaczów”), Wiktorię Ogłoza z SP w Chechle II („Jak dawniej maglowano”), Monikę Karbowiak z Publicznego Gimnazjum w Sokolnikach („Historia wciąż żyje”), Aleksandrę Juszczak i Marię Zgadzaj z Gimnazjum nr 1 w Wieruszowie („Drewniane kościoły w dolnie rzeki Prosny”), Weronikę Wrzosek z Gimnazjum w Wyganowie („Śladami przyrody – gmina Opoczno”), Adriannę Kingę Chrzan z II LO w Pabianicach („dzieje w murach zamknięte”), Aleksandrę Ramuś i Edytę Chmielecką z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie („Gmina Goszczanów wczoraj i dziś”) oraz Mateusza Piaseckiego z XXVI LO w Łodzi („Żołnierz, bohater, czasu kurz…”).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto