Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski festiwal żydowski zawita do Sieradza

Anna Sikora
www.festiwalsingera.pl
Festiwal Singera, czyli impreza promująca kulturę żydowską zawita 10 września do Sieradza. W programie nauka tańca żydowskiego, kursy z kulinariów i sztuka na deskach teatru.

Tegoroczna edycja Festiwalu Singera odbędzie się w sześciu miastach: w Warszawie, Biłgoraju, Leoncinie, Radzyminie, Górze Kalwarii i w Sieradzu.

Program:

14.00 „Chałka na świątecznym stole, czyli mycwa. Tradycja i przepisy” – prezentacja i warsztaty zaplatania chałki prowadzone przez Hannę Kossowską
Warsztaty obejmują opowieści o proweniencji challot, o świątyni i Chlebach Obecności, o mycwach związanych z przygotowaniem ciasta i rodzajach chałek, i wreszcie, o sposobach ich zaplatania.

Hanna Kossowska studiowała historię sztuki i etnografię oraz malarstwo i grafikę. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw oraz projekty kostiumów i scenografii.

Centrum Informacji Kulturalnej, Rynek 18

Zapisy pod tel. 43 826 61 10 oraz [email protected], liczba miejsc ograniczona

16.00 Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego poprowadzi Monika Leszczyńska

Warsztaty obejmują prezentację układów tanecznych do żywiołowej muzyki izraelskiej. Dla chętnych to możliwość nauczenia się podstawowych kroków, charakterystycznych dla tańców izraelskich. Warsztaty tańca są być może najlepszą formą przedstawienia tańca izraelskiego, ponieważ dają możliwość osobistego doświadczenia go. „Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścią grupy. W tańcach izraelskich, , jako części kultury izraelskiej, wyraża się w moim pojęciu ta sama siła, która zbudowała kraj od nowa, ożywiła martwy język – i wytworzyła też unikalną kulturę tańca, który to proces zazwyczaj trwa stulecia. Zapraszam do marzenia i urzeczywistniania marzeń w tańcu.” (Monika Leszczyńska)

Monika Leszczyńska – pierwsza polska instruktorka tańca izraelskiego. Od 1998 roku prowadzi grupę taneczną Snunit, współuczestniczyła w tworzeniu grup w innych miastach, przeprowadziła ogromną ilość warsztatów, oddana idei rozpowszechniania tańca izraelskiego.

Rynek, impreza plenerowa

Wstęp wolny

17.00 Wernisaż wystawy „Wiza do życia – dyplomaci, którzy ratowali Żydów”

To fantastyczny przypis do bestialstwa naszych czasów, skoro dla wielu tysięcy ludzi kawałek papieru z pieczątką decyduje o życiu lub śmierci. [Dorothy Thompson, dziennikarka]

Parlament Izraela postanowił, że Instytut Yad Vashem w imieniu całego narodu żydowskiego, będzie upamiętniał Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali życie, żeby ocalić Żydów. Do dziś odznaczonych zostało prawie 26 tys. osób.

Zaledwie paru spośród nich było dyplomatami, niemniej jednak ich działania miały decydujący wpływ na ocalenie dziesiątek tysięcy Żydów. Prezentowana wystawa przedstawia historie kilku z nich, m.in. Raoula Wallenberga, Chiune Sugihary czy Feng-Shana Ho.

Impreza zorganizowana we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce

Sieradzkie Centrum Kultury, ul. Dominikańska 19

Wstęp wolny

18.30 „KAMIENICA NA NALEWKACH” – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, scenariusz: Ryszard Marek Groński, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, scenografia: Ewa Łaniecka, choreografia: Tomasz Tworkowski, asystent: Barbara Szeliga

Obsada: Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Ernestyna Winnicka, Genady Iskhakow, Henryk Rajfer, Dawid Szurmiej, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, tancerze: Mariusz Bach, Paweł Osuch, Paweł Otworowski, Maciej Włodarczyk

Akompaniament: Dorota Boruch-Żołnacz (klarnet), Tomasz Dziubiński (perkusja), Mateusz Dobosz (kontrabas), Ludwik Skrzypek (akordeon, syntezator), Marek Wroński (skrzypce), pod kierownictwem muzycznym Teresy Wrońskiej (fortepian)

Widowisko „Kamienica na Nalewkach” cieszy się niesłabnącą popularnością już od 16 lat. Gościło m.in. w Krynicy-Zdroju, Katowicach i Częstochowie, publiczność z Sieradza może zobaczyć je u siebie po raz pierwszy.

Artyści Teatru Żydowskiego zabiorą Was we wspólną podróż do miejsc, których już nie ma, a które wracają echem melodii, głosami ulicznych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominających pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Do jedynego w swoim rodzaju świata, ukazującego życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. Tu znajdziecie wszystko: kłótnie plotkarek, spiski swatek, porady lekarskie, wieczory szabasowe, schadzki kochanków i podwórkowe kapele. Takie Nalewki były symbolem żydowskiego świata – tętniącego życiem od świtu do nocy, pełnego gwaru i humoru. Dlatego możecie być pewni, że śmiech będzie Wam towarzyszył przez cały wieczór.

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Sieradza i Sieradzkim Centrum Kultury

Teatr Miejski, Sieradzkie Centrum Kultury, ul. Dominikańska 19

Bilety w cenie 5 zł do nabycia on-line na stronie www.scksieradz.pl oraz od 1 września w kasie Sieradzkiego Centrum Kultury

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto