Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawie zostało 20 lat normalności. Czeka nas ogromne ocieplenie, susze i plaga kleszczy

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Pixabay.com
Upały powyżej 40 stopni, susze, klęski żywiołowe i wyludniona Warszawa - taka przyszłość czeka nas już za 20 lat. Raport "Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców" Warszawy nie pozostawia złudzeń - będzie coraz gorzej. Dalsza część tekstu poniżej.

Upały. Warszawa z poważnym problemem

Koalicja klimatyczna przeanalizowała dane dotyczące zmian klimatycznych w stolicy. Wnioski, zawarte w opublikowanym właśnie raporcie są alarmujące. Jak przewidują autorzy raportu, przede wszystkim czeka nas istotny wzrost średnich rocznych temperatur. W nadchodzącej dekadzie może on sięgnąć nawet 10 stopni w skali planety, w stolicy zaś o 4,5 i do nawet 9 stopni. A to oznaczać może susze, coraz większą ilość upałów latem i znacząco wyższą liczbę zgonów, spowodowanych ekstremalnymi temperaturami.- w latach
2041–2070 częstość 3-dniowych fal upałów z temperaturami ponad 30°C wzrośnie o ok. 280 pkt proc - czytamy w raporcie. Wedle pesymistycznych, ale możliwych przewidywań, już w przyszłej dekadzie liczba dni z tzw. falą upałów z temperaturami powyżej 35 stopni Celsjusza.

Zobaczcie też:

Wyższe temperatury to więcej zgonów

Już dziś, każdego roku w okresie letnim umiera w Warszawie przynajmniej 50 osób. Kolejne wzrosty temperatury przełożą się na wzrost śmiertelności z powodu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego. To jednak niejedyne niebezpieczeństwo, bo upał, w przeciwieństwie do ludzi, lubią kleszcze. Tegoroczna plaga ataków kleszczy będzie w najbliższych latach z pewnością się powtarzać, a wraz z nią kolejne przypadki zachorowań na przenoszone przez pajęczaki choroby. - Wyniki badań porównawczych wykonanych w lasach i parku na terenie miasta oraz na terenach chronionych poza jego granicami wykazały, że kleszcze występujące w lasach i parkach stolicy są istotnie statystycznie częściej zainfekowane bakteriami i wirusami, które są przyczyną licznych chorób - czytamy w raporcie. Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia ma być także zanieczyszczenie powietrza

Więcej zieleni i klimatyzacji?

Na tym jednak nie koniec, bo jak wskazuje raport, klęski żywiołowe, susze i upały spowodują masową migrację. - Europejska Agencja Środowiska szacuje, że globalnie wszystkie typy przesiedleń (biorąc pod uwagę wzrost populacji) związane ze zmianą klimatu wzrosły o ponad 50% od lat 70. XX wieku.

Co możemy zrobić? - na poziomie lokalnym (w Warszawie) i ogólnopolskim powinny być wdrażane działania, mające na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery - twierdzą autorzy raportu i dalej wskazują autorzy raportu. Co więcej, raport rekomenduje zwiększenie ilości przestrzeni zielonych, a także wprowadzenie klimatyzacji we wszystkich warszawskich szpitalach. Pozostałe kroki będą jak zależeć, w dużej mierze do władz centralnych.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto