Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sieradzu rewolucja w gospodarce odpadami

Paweł Gołąb
Śmieci z terenu miasta i trzech gmin trafiają do stacji przeładunkowej od tej jesieni. Tu są prasowane i wysłane pod Kalisz
Śmieci z terenu miasta i trzech gmin trafiają do stacji przeładunkowej od tej jesieni. Tu są prasowane i wysłane pod Kalisz fot. Paweł Gołąb
Na wyższy poziom wchodzi segregacja śmieci. Dzięki otwarciu Stacji Przeładunkowej Odpadów sieradzanie nie mają teraz problemów z pozbyciem się uciążliwych odpadów.

Mogą je teraz przywozić każdego dnia do stacji i tu zostawiać. Szykuje się jeszcze jedna rewolucyjna zmiana. Od początku nadchodzącego roku sieradzanie będą dzielić śmieci tylko na "suche" i "mokre", co w praktyce będzie wygodniejsze dla ludzi. Miasto rozpoczęło właśnie edukacyjną kampanię, która przybliża mieszkańcom zasady nowej segregacji odpadów.

Stację wybudowano przy ul. Dzigorzewskiej. Powstała, by odbierane z terenu miasta i gmin: Warta, Wróblew i Goszczanów śmieci prasować i w ten ograniczający koszty transportu sposób odwozić na sortownię i wysypisko pod Kaliszem. Bonusem dla ludzi jest Dobrowolny Punkt Dostarczania Odpadów, do którego mogą sami dowieźć uciążliwe śmieci, jak opony, zużyty sprzęt AGD i RTV, puszki po farbach, opakowania po chemii gospodarczej czy gruz. Tego rodzaju odpady przyjmowane są w dni powszednie w godz. 9-13, a w godz. 7-9 i 13-15 po uzgodnieniu (tel. 43 65 65 066).

- Teraz łatwiej da się pozbyć takich odpadów, można się więc spodziewać, że w naszym otoczeniu zrobi się czyściej, bo nie będą wyrzucane gdzie popadnie - podkreśla Barbara Rogozińska, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Sieradzu.

O kolejnej nowince mówi kampania promocyjna "suche - mokre", którą właśnie prowadzi CEE wraz z miastem za 70 tys. zł uzyskane z WFOŚiGW w Łodzi. Jej celem jest przygotowanie sieradzan do nowego sposobu segregacji śmieci. Niebawem będą dzielić odpady tylko na te dwie frakcje. Suche to plastikowe butelki, wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych, szklane butelki i słoiki, papier, gazety oraz puszki aluminiowe i metalowe. Mokre: odpady kuchenne, obierki od owoców i warzyw, trawa i liście, popiół czy pampersy. Na osiedlach z początkiem 2011 r. postawione zostaną oznakowane odpowiednio dwojakie pojemniki. Mieszkańcy domków otrzymają worek na odpady suche i pojemnik na te mokre. Tu częstotliwość i sposób odbioru ustalą z właścicielami firmy, z którymi strony mają umowę.

Pytania w sprawie akcji "suche - mokre" można zadawać pisząc na adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto