18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek finisz Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (ELIOS)

Michał Szczygielski
Program Zdrowe Oczy
Program Zdrowe Oczy Jakub Ismer (Internauta)
W piątek kończy się największa w Warszawie impreza sportowa roku. W organizowanych w stolicy Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych wystartowało około 1, 5 tys. zawodników z 57 krajów. Sportowcy rywalizowali w dziewięciu dyscyplinach: lekkoatletyce, tenisie ziemnym i stołowym, bowlingu, szybkiej jeździe na wrotkach, koszykówce, piłce nożnej, trójboju siłowym oraz badmintonie.

Ale igrzyska to nie tylko rywalizacja sportowa. Wszyscy uczestnicy mieli szansę kompleksowo zbadać swój wzrok. O tym, jak poważny jest to problem, świadczą dane: jedna na trzy osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie widzi lub ma poważne problemy ze wzrokiem. Ze względu na utrudnioną komunikację z otoczeniem osoby te niejednokrotnie nie otrzymują właściwej diagnozy wzroku lub w ogóle nie przystępują do badań. Dlatego w ramach programu "Zdrowe oczy" Fundacji "Lions Clubs" sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną przechodzili specjalistyczne badania mające na celu zdiagnozowanie bądź wykluczenie wady wzroku. Każdy z nich otrzymuje dokument opisujący jego potrzeby związane ze wzrokiem oraz okulary z odpowiednio dobranymi szkłami korekcyjnymi lub - jeśli wada nie zostanie stwierdzona - okulary przeciwsłoneczne. Nowe okulary są dobierane i przygotowywane na miejscu. Na podstawie danych zebranych przez 10 lat trwania programu "Zdrowe oczy" oszacowano, że średnio 68 proc. sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w ciągu przynajmniej trzech lat nie miało wykonanego badania wzroku, 37 proc. potrzebuje okularów korekcyjnych, a źle dobrane szkła nosi nawet 18 proc. z nich.

Badania wzroku osób z niepełnosprawnością intelektualną różnią się od standardowych. Ponieważ ich kontakt z otoczeniem jest utrudniony, nie mogą również zweryfikować swojego postrzegania świata na podstawie codziennych kontaktów z otaczającymi je osobami. Niejednokrotnie lekarze przeprowadzający badanie wzroku pacjentom z niepełnosprawnością intelektualną, nie potrafiąc się z nimi dobrze komunikować, nie mogą właściwie ocenić ich wzroku. Natomiast lekarze oraz wolontariusze uczestniczący w programie "Zdrowe oczy" przechodzą specjalne szkolenia, które mają na celu przekazanie im umiejętności ułatwiających kontakt z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz właściwą ocenę stanu ich wzroku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto